Dzisiaj klasyczne UGUL-e zastępowane są przez systemy takie jak Sling Feedback Therapy, czyli innowacyjne urządzenia umożliwiające ćwiczenia w podwieszeniu z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego czyli Biofeedback’u, który umożliwia monitoring wyników uzyskanych przez pacjenta w postaci wizualizacji obciążenia. Ale co najważniejsze urządzenia takie umożliwiają sterowanie grami komputerowymi czyli z monotonnych ćwiczeń dają atrakcyjną i motywującą rehabilitację.
Taki sposób prowadzenia rehabilitacji jest dla pacjentów bardzo atrakcyjny i umożliwia monitorowanie postępów prowadzonej terapii. Taka aparatura znajduje się w całym kraju, a w Radomiu znajduje się w Centrum Medycznym KOORDYNACJA.
Kiedyś zakres ruchomości w stawach badany był za pomocą goniometrów, czyli prostych urządzeń zbudowanych z ramienia ruchomego i nieruchomego, które przykładano do stawu w osi jego ruchu. Pomiar tą metodą był bardzo kłopotliwy zarówno dla pacjenta, który musiał przyjmować niewygodne pozycje ułożeniowe, jak i dla terapeuty, którego niewłaściwe przyłożenie goniometru do badanego stawu powodowało uzyskanie błędnego pomiaru. Dzisiaj do pomiaru ruchomości stawów wykorzystuje się goniometry elektroniczne, pozwalające na badanie zakresu ruchomości z jednoczesną wizualizacją wyników na wykresach. Dzięki temu oprócz funkcji diagnostycznych możemy prowadzić także rehabilitację oraz śledzić jej postępy. Elektroniczne goniometry są przenośne, łatwe w użyciu, bezprzewodowe, wszechstronne, a także bardzo dokładne w swoich pomiarach. Są one połączone z komputerem lub telefonem dzięki czemu służą one jednocześnie do rehabilitacji i to w atrakcyjnej formie gier komputerowych. Z takimi nowinkami można się zapoznać w Radomiu w CM KOORDYNACJA. Siła mięśniowa dawniej była mierzona w wykorzystaniem skali Lovetta, która wymagała przyjmowania przez pacjenta niejednokrotnie niewygodnych pozycji ułożeniowych. Dodatkowo ten sposób dokonywania oceny siły mięśniowej był bardzo niedokładny, a uzyskiwane wyniki w dużej mierze były mocno subiektywne i uzależnione od doświadczenia terapeuty. Trudno było także miarodajnie ocenić postępy, których dokonywał pacjent na skutek terapii. Obecnie do oceny siły mięśniowej służą zaawansowane, elektroniczne dynamometry posiadające wbudowane czujniki, dzięki którym możliwy jest nie tylko bardzo dokładny pomiar siły poszczególnych grup mięśniowych, ale także prowadzenie terapii powodującej wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej. Zastosowanie biofeedbacku w czasie rzeczywistym znacznie urozmaica trening, a także umożliwia śledzenie i archiwizowanie poprawy wyników jakie uzyskuje pacjent. Tak jak w przypadku wymienionych już goniometrów czy terapii w podwieszeniu tak samo czujniki siły służą nie tylko do badania, ale również do rehabilitacji w atrakcyjnej formie gier komputerowych.
Wiele osób ulega wypadkom, kontuzjom stawy biodrowego, kolanowego czy skokowego. Ale dziś pomiary i rehabilitację można wykonać np. na urządzeniu elektronicznym Leg Force Feedback czyli fotelu, na którym Pacjent siłą mięśni nóg gra w gry komputerowe. Tak się składa że producentem tego urządzenia jest radomska Firma KOORDYNACJA, która jest jedyną Firmą w regionie produkująca sprzęt medyczny, która prowadzi też własną przychodnię w której Pacjenci i sportowcy na co dzień korzystają z takich nowinek.
Kiedyś w celu przeprowadzenia reedukacji chodu (ponowna nauka) pacjenta z niedowładem w obrębie kończyn dolnych stosowano klasyczne poręcze. Ich głównym ograniczeniem był z góry założony rozstaw poręczy, duże gabaryty, ograniczona długość, a także brak możliwości swobodnego przeniesienia poza placówkę rehabilitacyjną w której były zamontowane. Dzisiaj do reedukacji i rehabilitacji chodu stosuje się zaawansowane urządzenia w postaci EGZOszkielet’ów. To nic innego jak „zbroja” którą ubiera Pacjent, która na początku sama chodzi za niego. Urządzenie takie umożliwia precyzyjne ustawienie parametrów chodu pacjenta takich jak długość i szybkość kroku, a także zakres ruchu w stawach kolanowych i biodrowych. Egzoszkielety dzięki możliwości regulacji można precyzyjnie dopasować do gabarytów każdego pacjenta, a ich lekka konstrukcja umożliwia prowadzenie terapii nie tylko w ośrodkach rehabilitacyjnych, ale także na zewnątrz. Najnowsze EGZOszkielety posiadają aktywne kule (z przyciskami), którymi pacjent samodzielnie steruje swoim EGZO czyli może wstać, iść, zatrzymać się i usiąść i to bez asysty osoby dodatkowej. Aktualnie jest tylko jeden taki EGZOszkielet w Polsce i znajduje się on właśnie w Radomiu w Centrum Medycznym KOORDYNACJA do którego my jako Fizjoterapeuci serdecznie zapraszamy.