Jak stwierdził Radosław Witkowski, prezydent Radomia, miniony rok był szczególny zwłaszcza pod kątem politycznym - większość w radzie miejskiej objęli przedstawiciele Radomskiego Paktu Samorządowego, a on sam wygrał wybory i po raz trzeci z rzędu został wybrany gospodarzem miasta. Na przestrzeni ostatnich miesięcy sporo jednak działo się w samym mieście. Na inwestycje - rozpoczęte lub już zakończone - wydano 330 mln zł. Najważniejsze z nich to m.in. budowa bloków komunalnych na Michałowie, rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, rozpoczęcie budowy dwóch trybun stadionu przy ul. Struga czy start programu "Miasto Przyjaznych Zmian". - Na pewno był rokiem trudnym, bo obowiązywały stare zasady finansowania samorządów, było wiele ograniczeń. Pomimo tych niełatwych warunków finansowych do działania, kontrolowaliśmy wiele inwestycji, udało się też rozpocząć kilka nowych, dużych zadań - ocenia Witkowski.
Jeśli chodzi o działania oświatowe, przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 w Radomiu powstało nowe boisko, a przy X LO sala do gimnastyki korekcyjnej. To jednak nie wszystko. - Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, który będzie zorganizowany w tym roku, przeprowadzono już konsultacje z uczniami, zabezpieczono środki w budżecie. Powołano Radomską Radę Kobiet, która pełni rolę doradczą i opiniującą przy prezydencie Radomia. Został wyłoniony Miejski Rzecznik Praw Ucznia. Dbając o bezpieczeństwo psychiczne, wprowadziliśmy program do monitorowania i wykrywania przemocy rówieśniczej - wymienia Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/prezydent-witkowski-podsumowal-2024-rok-zdjecia/106169
Wiele działo się w kontekście służby zdrowia. Oprócz wspomnianego SOR-u, gdzie prace cały czas trwają, powstała też nowa serwerownia oraz system poczty pneumatycznej w radomskim szpitalu. Dwie nowe karetki oraz sprzęt medyczny trafiły do radomskiego pogotowia. - Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego wyjeżdżała do pacjentów w 2024 r. aż 31 tys. razy, a SOR przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym udzielił pomocy prawie 38 tys. pacjentów - informuje Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia.
Pozostając w temacie zdrowia - z terapii po mastektomii skorzystały 32 kobiety, a z programu in vitro skorzystało 49 par - 18 z nich już może cieszyć się albo wkrótce będzie cieszyło się z narodzin dziecka. W kontekście polityki senioralnej, miasto zorganizowało ponad 60 wydarzeń dla seniorów, a w trzydniowym Balu Seniora wzięło udział 1800 osób. Zorganizowano ok. 30 wieczorków tanecznych. Miasto było współorganizatorem ponad 2,5 tys. wydarzeń w Centrum Organizacji Pozarządowych. Zakład Usług Komunalnych dokonał czterech tysięcy nowych nasadzeń. Wydano 21 tys. dowodów osobistych, zarejestrowano 30 tys. samochodów, wydano pięć tys. praw jazdy, natomiast uprawnienia straciło 517 kierowców.
https://www.cozadzien.pl/radom/zmarl-krzysztof-sonta/106148
Sporo działo się też w temacie kultury. Wydarzenia w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej obejrzało w sumie 96 tys. widzów. - 65 tys. widzów gościło w radomskim teatrze na 315 spektaklach. Mieliśmy sześć premier, w tym jedna ta najsłynniejsza - "Ślub" z La MaMa, czyli sztuki przedstawionej w Nowym Jorku, Radomiu i dalej w kolejnych miejscach naszego kraju. Sześć tysięcy osób obejrzało wystawy w Kamienicy Deskurów, odbyło się 120 koncertów - praktycznie co trzy dni można było brać udział w takim wydarzeniu. Wystąpili tacy artyści jak Bonnie Tyler, Urszula Dudziak, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, SBB czy Tribute To Miles Orchestra - informuje Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia.
Miasto ze środków unijnych pozyskało w zeszłym roku 246 mln zł. To pieniądze, które już wpłynęły na konto. W minionych miesiącach zorganizowano osiem mobilnych zbiórek śmieci, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.