Skuteczne rozciąganie po treningu - po co?
Słyszałeś o czymś takim, jak rozciąganie po treningu, albo streching, ale zastanawiasz się, w jakim celu właściwie miałbyś je wykonywać? Przecież nie chodzi o to by od razu potrafić zrobić szpagat. To bardzo ważny element aktywności, który pozwala ścięgnom i mięśniom po zwiększonej aktywności powrócić do normalnego stanu.
Pomaga zapobiegać przetrenowaniu, nadwyrężeniom, kontuzjom. Ułatwia również ich regenerację, zmniejszając napięcie mięśniowe. Zasadniczo ćwiczenia rozciągające w szerszym ujęciu, nie tylko po treningu mogą:
- wpływać na poprawę postawy,
- redukować bóle, na przykład pleców,
- polepszać samopoczucie,
- zwiększać ruchomość stawów.
Warto zainwestować codziennie kilka-kilkanaście minut na aktywność tego typu.
Ćwiczenia rozciągające idealne na zakończenie aktywności
Jak powinno wyglądać skuteczne rozciąganie po treningu? Najlepiej, aby obejmowało całe ciało, albo przynajmniej te strefy, które były poddane zwiększonemu wysiłkowi. To na przykład:
rozciąganie statyczne | rozciąganie dynamiczne |
wyciszające, zwykle na zakończenie aktywności | zwykle wykonywane w ramach rozgrzewki |
trwające po 10-15 sekund i powtarzane po kilka razy | wymachy kończyn, krążenia |
osobno na grupy mięśniowe nóg, rąk, mięśnie przykręgosłupowe | pajacyki, skoki na skakance |
Rodzaj wykonywanych ćwiczeń trzeba dopasować do wcześniejszej aktywności. Inaczej powinno wyglądać rozciąganie po treningu cardio, a inaczej po długich ćwiczeniach siłowych. Wiele z ćwiczeń rozciągających można wykonywać w podobny sposób na początku i końcu treningu, zmieniając jedynie dynamikę i zakres ruchów.
Jakie akcesoria przydadzą się przy rozciąganiu?
Nie zawsze rozciąganie po treningu wymaga zastosowania jakichkolwiek akcesoriów, jednak mogą one okazać się pomocne przy planowaniu ciekawego zestawu aktywności. Z jednej strony będą to przedmioty codziennego użytku, jak na przykład krzesło czy stół, z drugiej zaś dedykowane akcesoria, na przykład:
- drabinka gimnastyczna,
- drążek do ćwiczeń,
- mata do ćwiczeń,
- gumy treningowe.
Warto zauważyć, że streching może być nie tylko rozpoczęciem i zakończeniem treningu, ale także ćwiczeniem przydatnym na co dzień, na przykład przy siedzącej pracy.