Obecnie wiele wątpliwości dotyczy realizowanie obowiązku alimentacyjnego i kontaktów z dziećmi. Na najistotniejsze pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Michał Kaliszewski - https://adwokat-kaliszewski.pl/.
Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą rozwód?
Rozwód jest przede wszystkim niezwykle stresującą sytuacją dla całej rodziny. Z punktu widzenia prawnego, sąd w postępowaniu rozwodowym orzeka nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa, ale także o innych elementach związanych z jego ustaniem - przykładowo sprawowaniu władzy rodzicielskiej, obowiązku i wysokości alimentów oraz kontaktach małżonków z ich wspólnymi małoletnimi dziećmi. Więcej na ten temat można przeczytać na https://adwokat-kaliszewski.pl/rozwod-i-sprawy-rodzinne/.
Czym są alimenty na dziecko?
W zakresie obowiązku alimentacyjnego znajdziemy nie tylko konieczność dostarczania środków finansowych niezbędnych do utrzymania, ale także obowiązek wychowawczy. Warto zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny wynika nie tylko z pokrewieństwa, ale również innych łączących więzi. Zgodnie z prawem obejmuje on przede wszystkim krewnych w linii prostej, a więc zstępnych i wstępnych.
Co w sytuacji niepłacenia alimentów w czasie pandemii?
Obowiązek łożenia alimentów jest jednym z najistotniejszych zobowiązań finansowych. W praktyce oznacza to więc, że nawet tak wyjątkowa sytuacja, jak pandemia nie daje prawa do zaniechania regulowania należności. Jeżeli alimenty przestaną być płacone regularnie, osoba uprawniona może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Warto także pamiętać, że w czasie pandemii mają także zastosowanie przepisy kodeksu karnego. Zgodnie z treścią art. 209 kk zaniechanie obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem i może zostać ukarane grzywną, karą ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności.
Czy możliwe jest obniżenie alimentów w czasie pandemii?
Z punktu widzenia prawa jest możliwe zarówno obniżenie, jak i podwyższenie należnych alimentów. W każdym z tych przypadków konieczne jest złożenie stosownego pozwu do sądu. Warto jednak pamiętać, że w składanych dokumentach musimy wskazać ważne okoliczności, z powodu których konieczne jest obniżenie alimentów. W warunkach pandemii możemy powołać się m.in. na utratę pracy lub płynności finansowej z powodu konieczności zawieszenia prowadzonej działalności. Więcej na ten temat przeczytasz na https://adwokat-kaliszewski.pl/alimenty-a-koronawirus-obnizenie-alimentow/.