10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża. Z tej okazji, nieco później, bo w niedzielę, 17 listopada, Amfiteatr zaprosił na wydarzenie, którego celem była edukacja na temat właściwego zachowania wobec tych zwierząt. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak chronić jeże, jakie są ich potrzeby oraz jak reagować, gdy zauważymy rannego jeża.
- Realizowany jest w Radomiu projekt "Radom chroni jeże!", a w ramach tego projektu postanowiliśmy również postawić na działania edukacyjne, które mamy okazję dziś zobaczyć i doświadczyć. Przede wszystkim zaprosiliśmy specjalistów w tej dziedzinie, czyli Fundację JEKO, która przyjechała do nas, żeby podzielić się swoją ekspercką wiedzą na temat jeży i ich ochrony - mówiła nam Alicja Gryz-Wasil, kierownik działu edukacji kulturalnej MOK "Amfiteatr" w Radomiu. - Elementem tego projektu są także tabliczki, które niebawem zawisną w Radomiu, ostrzegając o obecności jeży. Miejsca, w których te tabliczki się pojawią, były wcześniej konsultowane z urzędem miejskim, aby wspierać jeże tam, gdzie potrzebują naszej pomocy.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/radom-chroni-jeze-wydarzenie-familijne-zdjecia/105129
W ramach wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin, a szczególnie dla dzieci w różnym wieku. Uczestnicy mogli wziąć udział w grze terenowej, skorzystać ze strefy warsztatowej, gdzie można było zrobić swojego własnego jeża, zapoznać się z jeżem sensorycznym, a także wysłuchać wykładów na temat ochrony tych zwierząt.
- Jeżom powinniśmy przede wszystkim nie przeszkadzać, czyli zadbać o to, żeby było jak najwięcej terenów naturalnych z rozwalonymi gałęziami i drzewami, aby mogły tam bytować, znaleźć pożywienie i ewentualnie budować swoje domki – mówiła Julia Feliksa Wojciechowska z "Azylu dla Jeży" w Solcu Kujawskim przy Fundacji JEKO. - Jeśli jednak zauważymy, że jeż się chwieje, wygląda jakby był pijany, jest ranny, ma np. larwy much lub utknął w płocie, należy natychmiast podjąć interwencję, zabezpieczyć zwierzę i powiadomić odpowiednie służby.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 „Radom chroni jeże!” wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Radom. Jego pomysłodawczynią była Marta Trojanowska.
- Głównym celem projektu było postawienie znaków w obszarze ruchu drogowego, które informowałyby kierowców, aby byli bardziej uważni na przechodzące przez jezdnię jeże. Drugą częścią projektu były działania edukacyjne, i właśnie z tego powodu tu jesteśmy - mówiła nam Marta Trojanowska, pomysłodawczyni projektu. – Odwiedzający już teraz są zadowoleni z tego, co dla nich przygotowaliśmy.
Amfiteatr stworzył również specjalną piosenkę, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony tych małych, dzikich zwierząt: