Jednak każde wydarzenie stresujące może w negatywny sposób wpłynąć na funkcjonowanie człowieka, dlatego ze stresem warto i należy walczyć. W jaki sposób? Do tego celu można wykorzystać techniki relaksacyjne, które pomagają przywrócić równowagę wewnętrzną organizmu. Pora je poznać.
Stres kontra organizm
Wpływ sytuacji stresogennych na organizm jest naprawdę ogromny. Często nawet nie uświadamiamy sobie jak duży. Funkcjonując w stresie, organizm potrzebuje i zużywa dużo więcej energii, czerpiąc ją z wewnętrznych zasobów. Odbywa się to kosztem zaburzenia pracy wielu układów i narządów. Jeśli taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, może nawet dojść do ich uszkodzenia.
W stresie spada odporność organizmu, zostaje zachwiana gospodarka hormonalna, przez co organizm staje się bardziej podatny na czynniki chorobotwórcze. Pod wpływem stresu zaostrzeniu ulega też wiele objawów chorób, z którymi zmagamy się na co dzień. Negatywnym zmianom ulega także nasze zachowanie.
Rozdrażnienie, podenerwowanie, trudności z koncentracją i problemy ze snem to tylko niektóre negatywne skutki stresu. Wszystkie te czynniki poza tym, że pogarszają nasze samopoczucie, stanowią dodatkowe zagrożenie dla naszego zdrowia. W czasie stresu organizm nie potrafi się należycie zregenerować, pozostając w stanie permanentnego czuwania. Dlatego warto go w tym wspomóc, stosując proste techniki relaksacyjne.
Techniki relaksacyjne na stres
Techniki relaksacyjne to inaczej metody relaksacji, które pomagają odprężyć ciało i umysł. Sprawdzają się zwłaszcza w sytuacji napięcia nerwowego, choć z powodzeniem można wykorzystywać je również na co dzień, jako sposób na głębsze odprężenie i regenerację.
Najskuteczniejsze metody relaksacyjne to m.in. joga, głęboki i kontrolowany oddech – tzw. trening oddechu – oraz trening uważności. Wymienione techniki relaksacyjne na stres mogą być stosowane przez każdego bez względu na wiek. Nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Można stosować jedną z nich lub stosować je naprzemiennie.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma jednej skutecznej techniki, która sprawdzi się w każdym przypadku. To, co dla jednych jest źródłem spokoju i odprężenia, u innych może bowiem wywoływać irytację.
Aby metody relaksacyjne okazały się skuteczne w zakresie redukcji stresu, muszą zostać dopasowane w sposób indywidualny do naszych potrzeb. Dlatego do relaksacji poza wymienionymi wcześniej metodami bardzo często wykorzystuje się także aktywność na świeżym powietrzu, muzykoterapię, aromaterapię, czytanie, rysowanie, malowanie i wiele innych czynności, które pomagają zredukować napięcie i wyciszyć emocje.