Jednym z twórców "Czwartego rozbioru Polski" jest Grzegorz Nawrot, pracownik Biura Edukacji Narodowej w łódzkim IPN-ie. - To pomoc edukacyjna nad którą pracowaliśmy trzy lata. Puzzle edukacyjne „Czwarty rozbiór Polski" to jest mapa wielkoformatowa oraz quiz edukacyjny dotyczący historii Polski 1938-39.
Pomoc, przez jej twórców, była sprawdzana w szkołach na różnych etapach edukacyjnych, od podstawowych po licea. - Wymyśliliśmy coś co bardzo dobrze zafunkcjonowało. Zarówno młodzież, jak i dzieci bardzo chętnie układają puzzle i uczą się mapy. Cierpieliśmy z tego powodu, że znajomość mapy Polski wśród uczniów jest słaba, a już nie mówiąc o mapie II Rzeczpospolitej z roku 1938. Jest szansa, że jeżeli nauczyciele będą wykorzystywali tę pomoc, to znajomość mapy będzie większa. Ponadto "Czwarty rozbiór..." jest skuteczny, bo wykorzystuje mechanizm współzawodnictwa, a także umiejętności wykorzystywane w neuropedagogice, np. zdolności układania czy pamięci wzrokowej. - mówi Grzegorz Nawrot.
Nauczyciele, którzy przyszli na szkolenie byli pozytywnie zaskoczeni. - Bardzo mi się podoba, zastosuję na pewno w swojej szkole, bo mam wśród uczniów dzieci zainteresowane historią. To jest coś innego, interesującego. Przyda się i do nauki, i do powtórzenia - mówiła Alfreda Zimałaka z gimnazjum w podradomskim Goździe.
Wojciech Dębski, nauczyciel historii w szkole podstawowej nr 28 w Radomiu już miał do czynienia z "Czwartym rozbiorem...". - Ta pomoc bardzo wciąga. Nie widziałem nigdy, żeby moi uczniowie byli tak zaangażowani w rozwiązywanie jakiegoś zagadnienia. Ułożyli puzzle, ale także umiejscawiali podane na specjalnych kartach wydarzenia w przestrzeni. Kiedy zadzwonił dzwonek prosili o dodatkowy czas.
Gra jest wydrukowana w trzytysięcznym nakładzie. - Szkoły dostają po cztery egzemplarze. Około kilkuset szkół w całym kraju dostało tę pomoc edukacyjną. W samym Radomiu około 60 - wylicza Nawrot i zapewnia, że jeśli będzie zainteresowanie wśród nauczycieli to będzie dodruk.
Szkoły pomoc od IPN-u dostają za darmo. - Zainteresowani nauczyciele powinni się zgłaszać do radomskiej delegatury IPN - mówi Grzegorz Nawrot.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.