Dziś – w kolejnej odsłonie naszego opisu radomskich dzielnic – Zamłynie. Ograniczają ją ulice Kielecka, Wspólna, Maratońska. To jedna z najstarszych dzielnic Radomia. Ciekawe jest w niej m.in. współistnienie starej, jeszcze XIX-wiecznej drewnianej zabudowy z nowoczesnymi blokami.
Wieś Zamłynie stała się częścią miasta w 1916 roku. Jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od młyna, funkcjonującego kiedyś na tym terenie. Jednak Zamłynie kojarzy się przede wszystkim z przemysłem garbarskim. W 1910 roku na tym terenie funkcjonowało 9 garbarń, w tym największe Władysława Frohlicha i Jana Borkowskiego. Powód był prosty – garbarnie potrzebowały wody do produkcji i możliwości utylizacji ścieków, stąd lokalizowano je w pobliżu rzeki Mlecznej. W okresie międzywojennym i zaraz po wojnie na terenie Zamłynia osiedlało się wielu robotników garbarstwa czy budownictwa, często pochodzących ze wsi. Przynosili oni ze sobą przyzwyczajenie do mieszkania we własnym domku. I wiele takich, w spontanicznej, często chaotycznej zabudowie powstało. Domy nie miały kanalizacji i wodociągów.
Na początku lat 70. XX wieku rozpoczęto prace nad planem zagospodarowania przestrzennego Zamłynia – miało się ono stać dzielnicą nowoczesną, co wiązało się z wyburzaniem części starej zabudowy. W 1973 r. architekt Zdzisław Maj stworzył projekt osiedla „Zamłynie I” – zakładał on budowę 9 pięciokondygnacyjnych i 2 jedenastokondygnacyjnych bloków, pawilonu handlowego i szkoły. Z tego udało się zbudować szkołę, pawilon i kilka pięciokondygnacyjnych budynków. W latach 80. wg projektu „Zamłynie II” Bogusława Bluma powstały bloki różnej wysokości (od 2 do 11 kondygnacji), stwarzające wrażenie „rosnących”, czy jak kto woli - schodków. A wiązało się to z faktem funkcjonowania radiostacji przy ul. Przytyckiej. Bloki na Zamłyniu położone najbliżej radiostacji, nie mogły przekraczać określonej wysokości.
Zamłynie z lotu ptaka
W 1986 roku przy ul. Głównej rozpoczęto budowę kościoła parafii pw. św. Kazimierza. Aktu wmurowania kamienia węgielnego (wyjętego z podziemi Bazyliki św. Piotra w Rzymie) dokonano rok później pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza. W 2003 roku decyzją papieża kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Budynek – zaprojektowany przez Mariusza Rodaka, Krzysztofa Góreckiego i Stanisława Rydla – ciekawie wpisał się w krajobraz dzielnicy.
Co dziś warto zobaczyć jeszcze na osiedlu Zamłynie? Zabytkową rogatkę przy ul. Okulickiego – kiedyś przy trakcie do Kielc, wybudowanym w 1827 roku. Ciekawa jest też ginąca architektura – np. drewniane domy jednorodzinne przy ul. Skórzanej, budynki garbarni albo większe domy z przełomu XIX i XX wieku przy ul. Okulickiego. Przy ul. Okulickiego stoi też dawna remiza strażacka. Emerytowani strażacy ze stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Radomia chcieliby tu stworzyć izbę pamięci. Obecnie budynek, pochodzący z 1909 roku, podlega pod Miejski Zarząd Lokalami. Znajdują się tu mieszkania socjalne.
Korzystaliśmy przede wszystkim z książki „Radom w półwieczu 1960 – 201. rozwój przestrzenny” Elżbiety Maj.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl