Zakrzew to piękna i urokliwa gmina sąsiadująca z Radomiem, która nieustanie się rozwija. O tym co już udało się zrobić i o planach w swojej gminie opowiada wójt.
Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew:
- Budowa dróg, sport, oświata i ekologia to dziedziny, na których od początku skupia się nasza największa aktywność. Możemy się też pochwalić sporymi sukcesami w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Priorytetem jest dla nas budowa w Bielisze nowoczesnego Centrum Oświatowego – szkoły podstawowej wraz z salą gimnastyczną i boiskiem „orlik”. Będzie gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 1 września 2017 rok. W tym roku zaś rozpoczynamy w Milejowicach budowę Centrum Wsi – z boiskiem sportowym i placem zabaw. Centrum ma być miejscem, gdzie wolny czas będą mogli spędzać wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. Na terenie gminy mamy już sześć takich świetlic. Poza tym staramy się pomagać w rozwijaniu aktywności fizycznej mieszkańców gminy - tworzymy trasy nordic walking i siłownie zewnętrzne. Ciągle budujemy i modernizujemy drogi, pozyskując znaczną część pieniędzy z zewnątrz. Także i w tym roku mamy w planach kolejne odcinki dróg. Robimy wszystko, by nasza infrastruktura drogowa była jak najlepsza.
Przy unijnym wsparciu powstała nowoczesna biblioteka gminna z zapleczem konferencyjnym. Odbywają się tu liczne koncerty i ciekawe sympozja z udziałem znanych prelegentów, na które mieszkańcy mają wstęp wolny. W Dąbrówce Podłężnej z kolei działa Muzeum Pożarnictwa, a jesteśmy w trakcie wyposażania Muzeum Rycerskiego w Taczowie. To właśnie z Taczowa pochodzi rycerz Mikołaj Powała, który zasłynął podczas bitwy pod Grunwaldem. Przypominając tę postać, corocznie organizujemy w Taczowskim Parku Historycznym festyn „Rycerze Bogurodzicy”. W tym roku festyn połączony został z 1050. rocznicą chrztu Polski. Serdecznie zapraszamy 19 czerwca osoby chcące się przenieść w średniowieczne czasy.
Realizujemy wiele projektów, które mają na celu poprawę bytu naszych mieszkańców, wierząc, iż jesteśmy atrakcyjnym miejscem i możemy dawać przykład innym. Corocznie przybywa nam nowych mieszkańców, którzy chcą osiedlać się w naszej gminie.
Dawniej i dziś
Teren gminy Zakrzew we wczesnym okresie monarchii piastowskiej znajdował się na terenie dzielnicy sandomierskiej i do XIV w. podlegał jurysdykcji kasztelanii radomskiej. Najstarszą miejscowością gminy jest Cerekiew, w której osadnictwo sięga prawdopodobnie XIII w.
Rozwój gospodarczy tych terenów przypada na XV i XVI stulecie. Przeważała tu prywatna drobna własność ziemska. Jedyne królewszczyzny stanowiły wsie Mleczków i Wacyn. Rozwój tych ziem został zahamowany w XVII stuleciu przez liczne wojny przetaczające się przez teren Rzeczypospolitej. Wojna z lat 1655-1660 stanowiła największą klęskę – ludność gminy zmalała o jedną trzecią.
Wieś Zakrzew (dawniej Zakrzów) prawa magdeburskie otrzymała w 1300. Na początku XV w. miejscowość była własnością rodziny Zakrzewskich herbu Lewart. W 1417 r. właścicielem wsi był Andrzej, a w 1440 - Gustachy Dersław i Andrzej, bracia herbu Lewart. W kolejnych latach wieś należała do rodziny Tynieckich, a później do Podlodowskich.
W Zakrzewie warto zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Drewnianą świątynię ufundował w 1417 Andrzeja z Zakrzewa, herbu Lewart. Ok. połowy XVI w., za czasów Jana Podlodowskiego z Przytyka, znajdowała się w rękach kalwińskich. Obecny kościół wzniesiony został wlatach 1776- 79. Barokowy, murowany, tynkowany, jednonawowy. Uwagę zwraca też dzwonnica z 1900 roku, stylem nawiązująca do świątyni. Do rejestru zabytków wpisany jest też XIX-wieczny park, niegdyś otaczający dwór. Zachowały się dwa stawy, aleja grabowa i resztki lipowej.
Ważnym miejscem jest park historyczny w Taczowie, gdzie znajduje się m.in. budowane Muzeum Etosu Rycerskiego, Gródek Powały, zespół rzeźb plenerowych „Spotkanie u Powały”, zespół głazów narzutowych Świadkowie Dziejów i Kaplica Bogurodzicy, diorama obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”, głaz z płaskorzeźbą „Hołd pruski” oraz al. Bajkowa prowadząca do placu zabaw dla dzieci.
Będąc w gminie trzeba koniecznie odwiedzić Cerekiew z przepięknym kościołem pw. św. Stanisława Biskupa, zaprojektowanym przez Stefana Szyllera.
Dane kontaktowe:
Urząd Gminy
Zakrzew 51
26-652 Zakrzew
tel. 48 610 51 22
fax: 48 610 51 43
sekretarz@zakrzew.pl
Godziny pracy Urzędu Gminy
poniedziałek – piątek – godz. 7.30-15.30