Gmina Zakrzew gościła dziś przedstawicieli resortów rolno-gospodarczych Holandii, Niemiec i Francji. Podczas dwudniowej wizyty w gminie Zakrzew i Przysusze, attaché odwiedzą m.in. wiodące gospodarstwa, by zapoznać się z polskimi sposobami produkcji zdrowej żywności oraz spróbują sztandarowych produktów z regionu.
Dwudniowy pobyt attaché z Holandii, Niemiec i Francji w regionie radomskim rozpoczął się od wizyty w gminie Zakrzew, a zakończy z Przysusze. Celem wizyty jest poznanie poszczególnych sektorów polskiego rolnictwa oraz metod produkcji zdrowej żywności. Polskie produkty spożywcze cenione są na rynku europejskim ze względu na smak, jakość oraz naturalny sposób wytwarzania. Nasz region może pochwalić się gospodarstwami czy rodzinnymi firmami, które mimo ducha nowoczesności w zarządzaniu, oddają ukłon tradycji.
Gmina Zakrzew może pochwalić się też wieloma gospodarstwami ekologicznymi. - Wiodącym jest to pana Wojciecha Pysiaka, znanego ze swoich produktów, takich jak salceson wizytowy czy kiełbasa jałowcowa, która produkowana jest według starych procedur. Produkty te są wpisane do rejestru produktów lokalnych, więc mają swoją markę i historię – mówił Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. - Produkcja zachodnia jest już skomercjalizowana, a teraz przechodzi dopiero na zdrową żywność. My także zwracamy na to uwagę. Może u nas te zapóźnienia powodują, że nowoczesność wkracza do nas powoli przy jednoczesnym utrzymaniu tradycji. Mamy stare ,receptury, którymi możemy się pochwalić. Goście z zaciekawieniem patrzą, jak to u nas przebiega – dodał.
- Chcemy dowiedzieć się więcej o polskich gospodarstwach oraz rolnictwie. Zajmujemy się tym na co dzień, ale ważne jest, aby zobaczyć, jak postępuje rozwój po polskiej stronie. Odwiedzimy duże gospodarstwa rolno-warzywne, na których zapoznamy się ze sposobem produkcji oraz sektorami najważniejszymi dla polskiej gospodarki – wyjaśnił Martijn Homan, doradca ds. rolnictwa, przyrody i jakości żywienia, reprezentujący Ministerstwo Gospodarki Królestwa Niderlandów w Polsce.
Attaché wizytację w regionie rozpoczęli od piekarni „Wacyn”. - Od wejścia poczuliśmy zapach świeżego chleba i ciast, których mogliśmy również spróbować. Zobaczyliśmy także zaplecze piekarni, zobaczyliśmy jak się to odbywa. To było bardzo interesujące – dodaje Homan.
Dużym uznaniem cieszył się ponadto występ wokalno-taneczny dziecięcego zespołu „Zakrzewiaki” w Gminnej Bibliotece w Zakrzewie, którego członkowie wystąpili w tradycyjnych strojach szlacheckich i ludowych regionu radomskiego. – Zobaczyliśmy piękny występ. To pokazuje, jak bardzo tradycja i lokalna kultura łączą się z gospodarką – podkreślił przedstawiciel z Holandii.
Goście odwiedzili dziś także m.in. Muzeum Etosu Rycerskiego w Taczowie, Muzeum Pożarnictwa w Dąbrówce Podłężnej, czy ekonomiczną strefę w Milejowicach. Gminę Zakrzew wizytowali ponadto Jean-Louis Buer oraz Stephan Gerschelewski, doradcy ds. rolnych z Francji oraz Niemiec.