- Podziwiam panie, które nie poddały się presji jaką stawia choroba - mówił.
Podczas spotkania do Amazonek zwróciła się dobrze znana radomskim pacjentkom, Danuta Krajewska, chirurg specjalizująca się w chorobach piersi.
- Maj to idealna pora na to spotkanie. Ten dzień jest po to, żeby stanąć na starcie i na nowo narodzić w sobie kobiecość. Ten mały element jakim są piersi jest ważny, ale atrybutem kobiety jest przede wszystkim czułe i wrażliwe serce oraz intuicja, której mogą nam pozazdrościć mężczyźni - podkreślała.
Dziękując za stworzenie wyjątkowej imprezy reprezentantka wszystkich Amazonek wręczyła organizatorom i sponsorom kosz pełen kwiatów.
Tego typu spotkanie dla Amazonek odbyło się w Radomiu po raz pierwszy. Hasłem przewodnim imprezy było "Kochaj! Módl się! Żyj!".
- Spotkanie ma na celu przede wszystkim przekazanie tym kobietom sygnału, że rak piersi to nie jest wyrok to jest rozpoznanie, które niczego do końca nie przekreśla. Wokół tych kobiet jest świat, który należy pokochać i żyć pełnią życia, nie zapominając przy tym o odniesieniu do Boga, który kule nosi, jak mówi stare powiedzenie. W związku z czym jest też ta wstawka "Módl się" - wyjaśniał dr Robert Wiraszka.
Leczenie nowotworów, w tym raka piersi, to nie tylko stosowanie różnych leków, ale i dobre nastawienie pacjentów oraz wsparcie duchowe.
- Człowiek to nie jest jakaś stała matematyczna, którą się podstawi do wzoru i zawsze wyjdzie tyle samo. Człowiek jest przede wszystkim istotą biologiczną, żywą, zmienną, a biologia jest zupełnie niestała. W leczeniu pomaga odniesienie się do jakiejś wyższej siły, którą w przypadku katolicyzmu określa się Bogiem - podkreśla dr Wiraszka.
Podczas piątkowego spotkania można było uzyskać wiadomości na temat rehabilitacji, protez, gorsetów, peruk, pielęgnacji, kosmetyków stosowanych przy radioterapii. Kobiety mogły skorzystać również z porad wizażystki, fryzjera i kosmetologa. Wszystkie panie dostawały przy wejściu materiały edukacyjne.
Przybyli mogli obejrzeć wystawę zdjęć Edyty Marii Leśniak, na których widniały kobiety po amputacji i rekonstrukcji piersi.
- Dla wielu kobiet - ponieważ są to zdjęcia artystyczne - jest to swojego rodzaju terapia. Tego typu zdjęcia pozwalają im uwierzyć, że dalej są atrakcyjne i kobiece, a pozbawienie jednej czy nawet obu piersi wcale nie oznacza końca kobiecości. Ta tkwi zupełnie gdzie indziej - mówi dr Wiraszka.
Organizatorzy zapewnili również poczęstunek dla zebranych. O godz. 18:00 odbył się pokaz mody firmy "Wilki Dwa", a na wybiegu ubrania prezentowały Amazonki. (Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pokazu)
Głównym sponsorem wydarzenia była firma farmaceutyczna Roche, a organizatorem Oddział Radomsko-Lubelski Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu.
Impreza odbyła się pod patronatem Andrzeja Kosztowniaka oraz prof. dra hab. Zbigniewa Chłapa.
Na co dzień kobiety-Amazonki mogą szukać wsparcia ogólnego, pozamedycznego w Stowarzyszeniu – Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki"- Dana, które mieści się w Domu Kultury przy ul. Sandomierskiej. Z kolei placówki medyczne w Radomiu to poradnia onkologiczna w WSS w Radomiu i poradnia chorób piersi przy ul. Tochtermana.
PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ