Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kiedy lepsza pomoc medyczna?

Kiedy lepsza pomoc medyczna?

W środę 8 lutego wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski zaprezentował przedstawicielom samorządów zmiany jakie zostaną wprowadzone do Planu Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Będziemy mieć przede wszystkim większe rejony operacyjne i nowe miejsca stacjonowania karetek. Przy zwiększonej ilości ambulansów poprawić ma to dyspozycyjność służb ratowniczych. Opinie samorządów w tej sprawie będą przyjmowane do 22 lutego bieżącego roku. Następnie dokument, po analizie uwag i ewentualnych korektach, zostanie przekazany do zatwierdzenia przez ministra zdrowia. Zmiany będą obowiązywały od 1 lipca 2012 r. przez trzy lata.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku na Mazowszu, dzięki większej liczbie miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, skrócił się czas dotarcia na miejsce zdarzenia. Minister zdrowia zatwierdził wtedy nowy "Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Województwie Mazowieckim". W każdej gminie wyznaczono miejsca startów i lądowań śmigłowców ratunkowych. Dla zespołów wyjazdowych wprowadzono specjalną telefonię komórkową. Przeszkolonych zostało 284 dyspozytorów medycznych.

Rejony operacyjne od 01.07.2012 r.Według tegorocznego planu, czas dojazdu karetki do pacjenta zostanie skrócony jeszcze bardziej. Ma powstać pięć nowych miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego. Wśród nich obok Głowaczowa, Policznej, Jabłonnej i Leoncina znajdzie się również Radom. - Punkt miałby powstać na Glinicach. Przeniesiona zostałaby tam jedna karetka z Tochtermanna. Na razie jest projekt, jednak decyzja ma zostać podjęta za dwa tygodnie - powiedział Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Na punkt wyczekiwania składają się pomieszczenie dla załogi karetki oraz parking i ambulans. Do tej pory na Mazowszu były 122 takie miejsca.
 
Liczba zespołów w naszym województwie nadal będzie wynosiła 178,75. Zmniejszyła się z kolei liczba rejonów operacyjnych z dyspozytorniami (z 29 w 2011 r. do 6 w 2012 r.). Zwiększono za to ich zasięg oraz liczbę karetek dostępnych dla dyspozytora w rejonie: Warszawa – 65,25 (0,25 oznacza dzienny sezonowy zespół wodny w Zegrzu); Płock – 28; Radom – 22; Siedlce - 19,5 (0,5 oznacza zespół pracujący 12 godzin na dobę); Ostrołęka – 19; Grójec – 25. Dzięki temu łatwiejsze będzie ich wykorzystanie w razie nagłych przypadków takich, jak np. masowe wypadki.

Wdrażanie zmian będzie następowało stopniowo. Dotychczasowo istniejące dyspozytornie będą funkcjonowały do czasu całkowitego dostosowania łączności i bezpiecznego funkcjonowania centrów dyspozytorskich. - Rekomendujemy podmiotom, które będą ubiegać się o obsługę ratowniczą w dużych rejonach (w ramach tegorocznego konkursu NFZ) zawieranie umów podwykonawstwa z dysponentami zespołów, którzy dotąd obsługiwali mniejsze rejony. Pozwoli to w pełni wykorzystać istniejące karetki i zachować miejsca pracy – podkreślił wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski. Kontynuowane będą szkolenia dla dyspozytorów medycznych, które - jako jedyny w kraju - organizuje Wydział Zdrowia urzędu wojewódzkiego. - Szkolenia pozwalają wyeliminować błędy w dysponowaniu karetkami w nietypowych lub trudnych przypadkach. Liczymy, że będą miały większą frekwencję, niż dotąd – powiedział Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego.

Do przygotowania Planu brano pod uwagę m. in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego zespołu ratownictwa medycznego na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, wykorzystywanie zespołów, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jeden zespół.

Plan będzie dokładnie prezentowany na spotkaniach wojewody z prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, organizowanych w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w lutym i marcu bieżącego roku.

Szczegółowy wykaz rejonów operacyjnych i miejsc wyczekiwania dostępny jest na www.mazowieckie.pl w zakładce Zdrowie (Ratownictwo Medyczne).

źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy