Cynamon to najstarsza przyprawa świata. Otrzymujemy go z wysuszonej kory drzew cynamonowców. Jest ich prawie 250 gatunków, najbardziej znanym i cenionym jest cynamonowiec cejloński.
Korzyści zdrowotne:
– reguluje poziom glukozy we krwi,
– obniża poziom złego cholesterolu LDL,
– dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym chroni przed rakiem,
– zmniejsza ryzyko powstawania zmian zakrzepowych,
– łagodzi wzdęcia, biegunki i niestrawności,
– wywiera korzystny wpływ na stan pacjentów z chorobą Alzheimera, cukrzycą, zapaleniem stawów oraz miażdżycą.
Cynamon ma przyjemny korzenny i słodkawy smak oraz zapach. Ze względu na jego korzystne działanie warto go stosować do potraw z ryżu, z jabłek, do grzanego wina, naparów, do mięs oraz do tradycyjnej owsianki.
Cynamon ze względu na właściwości rozgrzewające, ujędrniające i ściągające jest stosowany w zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających.
Kardamon to król przypraw. Wykazuje wszechstronne korzystne działanie.
Ma naturalnie zielony kolor i delikatny zapach. Występuje w postaci mielonej.
Istnieje też brązowy kardamon, który nie nadaje się do spożycia, ponieważ jest gorzki i ma nieprzyjemną woń.
Właściwości lecznicze zawdzięcza obecności substancji bioaktywnych takich jak: cyneol, terpinol, limonen, sabinen czy borneol.
Wpływa ochronnie na przewód pokarmowy, zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz stymuluje system immunologiczny. W badaniach podkreślono jego działanie kardioprotekcyjne (mechanizmy ochraniające mięsień sercowy) a także zastosowanie u osób z niedokrwienną chorobą serca. Wspomaga również proces odchudzania i przemiany materii.
Kardamon stosujemy zwłaszcza do dań z ryżu, ciast oraz deserów. Świetnie sprawdza się jako aromat do napojów, zwłaszcza czarnej kawy.
Imbir od ponad 5000 lat ceniony jest za swoje zdrowotne i smakowe właściwości. Już starożytni mieszkańcy Azji uważali go za najlepszy środek leczniczy jako przyprawę a także afrodyzjak.
W Polsce występuje w postaci świeżej, sproszkowanej oraz kandyzowanej. Ma intensywny aromat i ostry słodkawo- gorzki smak.
Imbir łagodzi nudności, co warto wykorzystać w przypadku osób z mdłościami, po narkozie lub chemioterapii. Reguluje pracę układu pokarmowego, działa przeciwmigrenowo oraz usprawnia krążenie krwi. Posiada także działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie. W procesie odchudzania imbir przyspiesza spalanie tłuszczu. Zalecany jest w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Znane są też jego właściwości antyoksydacyjne. Świadczy to o zawartości wielu substancji biologicznie czynnych tj. limonen czy bisabolen.
Stosujemy go w kuchni w połączeniu z innymi przyprawami oraz jako dodatek do dań słodkich, zup, dań mięsnych a także rybnych.
W kosmetyce imbir znajdziemy w kremach modelujących, wyszczuplających, a nawet w szamponach. Jego intensywny zapach jest stosowany jako składnik perfum u mężczyzn.
Kurkuma- przyprawę tę uzyskujemy z ostryżu długiego, którego kłącza gotujemy, a następnie suszymy na słońcu i mielimy na proch. Od ponad 4000 lat znany jest w tradycji indyjskiej. Do Europy kurkumę sprowadził Marco Polo podczas swoich wypraw.
Właściwości leczniczych kurkumy jest wiele. Wspomaga walkę z chorobami nowotworowymi (w postaci ekstraktu kurkuminy), redukuje poziom złego cholesterolu, zapobiega agregacji płytek krwi, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Wspomaga procesy przemiany materii, usprawnia pracę wątroby i wzmaga wydzielanie żółci.
Kurkuma znajduje też szerokie zastosowanie w terapii wielu schorzeń tj. zapalenie trzustki, miażdżycy, łuszczycy, hipercholesterolemii.
Ze względu na łagodny i korzenny smak kurkumę można łączyć z innymi przyprawami i stosować do zup, przekąsek a także do mięs. Znajduje też zastosowanie jako dodatek do ryżu, sosów czy zup, nadając potrawom złocisto- musztardowy kolor.
Agata Chruślak – dietetyk Centrum Dietetycznego Naturhouse w Radomiu przy ul. Niedziałkowskiego 19/21.
Centrum Dietetyczne Naturhouse zaprasza:
Radom:
ul. Niedziałkowskiego 19/21
tel. 731-100-215 i 48 360-65-84
i
ul. Chrobrego 42
tel. 668-669-114 i 48 360-40-48
oraz Kozienice, ul. Warszawska 51
tel. 505-401-915 i 48 334 45 45