- Trzeba pamiętać, że zimno jest niebezpieczne dla osób starszych, oraz tych, które mają problemy z nadciśnieniem. W zimie notuje się więcej zawałów serca i udarów mózgu, a to dlatego, że niska temperatura powietrza zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a poza tym w zimie występują duże wahania ciśnienia atmosferycznego, co również negatywnie wpływa na zdrowie - wyjaśnił Jakub Dworzański, doktor nauk medycznych.
Najbardziej narażona na niskie temperatury jest nasza skóra.
- Musimy pamiętać, że już przy 10 st. C spada jest naturalna funkcja ochronna. Na odmrożenia najbardziej są narażone nieokryte części ciała: uszy, nos, policzki. Także palce nóg i rąk, stopy. Należy stosować tłusty krem, by nie narażać delikatnej skóry na odmrożenia - powiedział Dworzański.
W mroźne dni zrezygnuj z restrykcyjnej diety.
- Powinniśmy spożywać pokarmy z duża zawartością takich pierwiastków jak: selen, cynk i żelazo. Selen poprawia naszą kondycję , cynk naszą odporność i chroni nas przed zachorowaniem na grypę a żelazo poprawia nasze samopoczucie. Ponadto powinniśmy spożywać duże ilości kwasów nienasyconych omega-3 i omega-9 oraz spożywać pokarmy systematycznie w celu przyspieszenia przemiany materii - dodał lekarz.
Cieńsze ubrania - więcej warstw.
- Oprócz podstawowych rzeczy takich jak szalik, rękawiczki i nieprzemakalne buty powinniśmy założyć 3 cienkie bluzki zamiast grubego swetra, żeby tworzyła się między nimi izolacja, ponieważ tam będzie gromadzić się ciepło - wyjaśnił lekarz.
Noszenie mokrego ubrania będzie doprowadzać do szybkiego wychłodzenia.
- W zimie bardzo ważne jest, żeby się nie przegrzewać. Podczas wysiłku nasze mięśnie wytwarzają dużo ciepła, które nie ma gdzie się ulotnić, bo chroni nas ubranie. Temperatura rośnie, a organizm uruchamia naturalną reakcję - zaczyna się pocić. Jeżeli nasze ubrania zaczną być mokre, wtedy bardzo szybko może dojść do wychłodzenia organizmu - dodał Jakub.
Podczas mrozów należy unikać spożywania alkoholu.
- Alkohol przyczynia się do szybszego ochłodzenia organizmu. Nie zaleca się także palić papierosów, gdyż nikotyna narusza obieg krwi – szybciej zamarzają kończyny - dodał doktor.
Odmrożenia najczęściej dotykają rąk i nóg.
- Odmrożone miejsca należy ogrzewać w ciepłej wodzie (o pokojowej temperaturze). Wodę należy stopniowo ogrzewać. Wyziębioną osobę należy umieścić w wannie z wodą o pokojowej temperaturze i powoli wlewać cieplejszą wodę. Można też stosować ciepłe okłady na całe ciało. Po ogrzaniu się w wannie, odmrożone części ciała należy wytrzeć do sucha, obandażować i ciepło okryć. Nie wolno zabezpieczać tłuszczami i maziami - wyjaśnił.
Podczas mroźnej pogody należy też pamiętać o tym, że wzrasta zanieczyszczenie powietrza.