Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Na sklepowych półkach, a także w specjalnym namiocie na zewnątrz, można kupić między innymi: pietruszkę, marchew, cebulę, buraki i kapustę pekińską z okolic Wieniawy, przeróżne gatunki dyń z Mleczkowa i okolic Zakrzewa a także fasolkę i paprykę z terenu gminy Przytyk. W sprzedaży są jabłka, gruszki i zdrowy sok jabłkowy – Smaczek z Doliny Radomki z gospodarstwa sadowniczego w Komorowie gmina Wieniawa, bez dodatku wody, cukru i konserwantów.
Ceny oferowanych produktów są atrakcyjne, a towar pakowany w poręczne siatki, umożliwiające klientom bezproblemowy dowóz do domu. Uwagę klientów zwraca basen, w którym pływają karpie (żywy kart w promocji 10, 99 za kilogram) oraz stoisko z dyniami.
- Chcemy uświadomić konsumentom, że warto kupować owoce i warzywa wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, od zaufanych, znanych producentów, którzy szczycą się swoimi uprawami, posiadają certyfikaty, a przede wszystkim w swoją pracę wkładają serce – mówi Agnieszka Witczak-Armacińska, zajmująca się marketingiem w radomskim E.Leclerc.
Do E.Leclerc trafiają najlepsze odmiany pomidorów, marchwi, cukinii, jabłek czy papryki. Najlepsze, bo od lokalnych, dobrze nam znanych producentów.
- Podczas corocznych akcji "Rolnicy z Okolicy" staramy się odwiedzać plantacje naszych lokalnych dostawców. W tym roku gościliśmy u dostawcy papryki - Bożeny Wojtysiak z Żerdzi w gminie Przytyk. Na miejscu mogliśmy zobaczyć jak wygląda uprawa. Dzięki temu mamy pewność, że najlepsze gatunki papryki trafiają do naszych klientów – mówi Agnieszka Witczak-Armacińska.
- Paprykę prosto z krzaka zawozimy do hipermarketu. Jest świeża i smaczna – podkreśla Bożena Wojtysiak.
Z uprawy papryki słyną gminy Przytyk, Radzanów, Potworów, Klwów i nazywane są zagłębiem paprykowym.
Z tak zwanego zagłębia pochodzi ponad 80% krajowej uprawy papryki. A wszystko zaczęło się od udanej próby rolnika, który postanowił przenieść na polski grunt doświadczenia niemieckich i holenderskich producentów. Z czasem coraz większa liczba gospodarzy postanowiła zamienić uprawy rodzimych zbóż na tę południowoamerykańską roślinę.
By papryka cieszyła nasze oczy i podniebienie potrzeba wielu starań. - Wczesną wiosną zaczynamy już produkcję rozsady, w końcu lutego, na początku marca wysiewamy nasionka. Później nasionka kiełkują, rozzsady się pikuje. Około dwa miesiące produkujemy tą rozsadę. Później ją wysadzamy w końcu kwietnia z początkiem maja na miejsce stałe do tunelu. Mamy trzydzieści parę tuneli. Od ponad dwudziestu kilku lat uprawiamy głównie paprykę czerwoną, częściowo żółtą – mówi Bożena Wojtysiak.
Jaka powinna być papryka po którą sięgamy w sklepie? -Świeża papryka powinna być twarda, mięsista. Taka zleżała jest zmarszczona i źle wygląda – tłumaczy producentka. Warzywa i owoce, to skarbnica witamin. Jak przygotować jesienne sałatki, aromatyczne leczo czy rozgrzewającą zupę z dyni?
Inspiracje i przepisy znajdziecie na blogu kulinarnym: www.gotujzeleclerc.pl
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ