W czwartek 17 grudnia pisaliśmy jak będzie wyglądał przyszłoroczny egzamin maturalny. Informowaliśmy m.in. o tym, że zrezygnowano z egzaminów ustnych. Dziś piszemy, o tym, jakie zmiany czekają ósmoklasistów.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/matura-2021-bez-egzaminu-ustnego/69488
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych) a z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r. z języka polskiego zostanie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych. Będzie trwał 120 minut.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
część 2: wypracowanie – 20 pkt.
Jeżeli chodzi o temat wypracowania, uczniowie będą mieć do wyboru napisać rozprawkę albo opowiadanie. W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
Egzamin z matematyki zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii). Egzamin będzie trwał 100 minut.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Uczniowie będą musieli rozwiązać cztery, a nie sześć, tak jak do tej pory zadań otwartych.
Z kolei egzamin z języka nowożytnego zostanie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2. Egzamin będzie trwał 90 min.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.