Co mówi minister?
– Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają oni w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce – podkreślił Minister Edukacji Narodowej. – Apeluję i proszę dyrektorów szkół oraz nauczycieli o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci. Proszę wszystkie organy prowadzące i samorządy o okazanie niezbędnego wsparcia materialnego i organizacyjnego. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Dziękuję za dotychczasowe wysiłki i aktywność – powiedział minister Dariusz Piontkowski.
Jak ma to wyglądać?
Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób w danej placówce będzie zorganizowana nauka.
Podczas kształcenie na odległość nauczyciele mają wysyłać, odbierać i oceniać przygotowane przez siebie materiały. Do właściwej komunikacji niezbędne jest posiadanie komputera/laptopa, tabletu lub smartfona. W przypadku braku sprzętu pozostaje komunikacja telefoniczna (sms) lub inna ustalona indywidualnie. Prace uczniów oceniane będą według obowiązujących dotychczas zasad oceniania i wpisywane do Librusa. Harmonogram możliwych do przeprowadzenia zajęć specjalistycznych w wersji on-line zostanie przesłany przez nauczycieli prowadzących.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/nauka-zdalna-w-czasie-zawieszenia-zajec/63493
Konkretny przykład
Dyrekcja PSP nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu podaje następujący plan pracy:
- Nauczyciele, (tak jak do tej pory) zalecają pracę z materiałami wysyłanymi do Państwa, proponują archiwizowanie wykonanych przez dziecko prac i zadań w różny sposób - na dysku, innym nośniku, drukowanie (o ile dysponujecie Państwo drukarką), skanowanie, wykonywanie zdjęć, gromadzenie w teczkach, pudełkach, skoroszytach, itp. (Państwo i dzieci wybieracie dogodny dla siebie sposób), po to aby uczeń mógł udokumentować swój wysiłek, zdobyć ocenę, pokazać innym, w tym nauczycielowi, po powrocie do szkoły;
- Nauczyciele przygotowują mini konspekt - plan pracy, aktywności na dzień pracy dla rodziców i dzieci (dla dzieci np. w formie piktogramów do wydrukowania, narysowania, przypięcia przy miejscu pracy dziecka - nieobowiązkowe zadanie dla rodzica, ma na celu uporządkować i zaplanować pracę);
- Nauczyciele rozsyłają maile z materiałami do rodziców (nauczyciel wiodący dla dzieci pełnosprawnych, zaś nauczyciel wspomagający dla dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).
Co to będzie?
Obowiązkowe nauczanie zdalne ma potrwać do 10 kwietnia. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice nie wiedzą na razie, jak będzie to przebiegać w praktyce. - Zdalne nauczanie dopiero wchodzi do szkół, nauczyciele się organizują, szkolą w trybie online. Oczywiście, że jest wiele obaw i pytań. Nikt nas do takiej pracy nie przygotował, wiedzę i umiejętności musimy zdobyć w ekspresowym tempie. Nauczyciele, tak jak rodzice , uczą się, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Zadają sobie pytania, czy nie za bardzo obciążą uczniów, ale również rodziców, którzy teraz w procesie dydaktycznym są niezbędni, a przecież mają swoje obowiązki i zmartwienia, jak dzieci sobie poradzą w obecnej sytuacji - mówi Agnieszka Kozłowska, wychowawczyni klasy 2 w PSP nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. Jak nauczanie zdalne wychodzi w praktyce okaże się za kilka dni.
Gesty dobrej woli
W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej dla uczniów szkół podstawowych i średnich Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu postanowiła nieodpłatnie użyczyć zestawy komputerów stacjonarnych. Komputery zostaną użyczone na czas zamknięcia szkół. "Jeśli nie posiadasz komputera, a twoje dziecko nie ma możliwości nauki przez internet lub znasz takie osoby, druhowie z Grabowca proszą o kontakt telefoniczny pod numerem 662-606-416" - piszą na swoim fanpage'u strażacy.