Jak dołączyć swoją szkołę do programów międzynarodowej wymiany i współpracy? Od czego zacząć i gdzie szukać szkół partnerskich? Realizacja programów Erasmus+, partnerstwo strategiczne, szkoła partnerska – to tematy, które zostały poruszone podczas konferencji adresowanej do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.
- Celem konferencji jest pokazanie w jaki sposób współpracować międzynarodowo, jak organizować tego typu współpracę, jak praktycznie ta ścieżka wygląda, bo współpraca międzynarodowa to jest bardzo ważna rzecz w dzisiejszym świecie. Św. Augustyn, filozof doktor kościoła mawiał, że „świat jest jak książka, kto nie podróżuje, ten czyta tylko pierwszą stronę”. I dzisiaj tak trochę jest, że kto nie potrafi się poruszać na arenie międzynarodowej ten po prostu przepada w konkurencji z innymi. Zresztą widać to także w sytuacji międzynarodowej. W tych krajach, gdzie ta współpraca kwitnie mamy pokój i dobrobyt, tam gdzie tej współpracy nie ma jest bieda, wojna ksenofobia – mówi Łukasz Molenda, zastępca kierownika MSCDN w Radomiu.
Bogate doświadczenie dotyczące współpracy międzynarodowej ma Zespół Szkół Ekonomicznych. Placówka prowadzi współpracę m.in. ze szkołą partnerską w Paderborn, realizuje program „Dźwignia kariery”, Erasmus + Partnerstwo Strategiczne, program POWER - Ponadnarodowa Mobilność Uczniów. Dlatego też koordynatorzy projektów w oparciu o własne doświadczenia przedstawili wypracowane przez siebie rozwiązania, w jaki sposób przygotować się do projektu.
- Każda placówka może śmiało sięgnąć po fundusze unijne, a także rozpocząć współpracę międzynarodową, partnerską – mówi Aneta Stańczyk, dyrektor ZSE. - Dlaczego warto? Dlatego, że my właściwie dajemy naszym uczniom zupełnie coś nowego, wprowadzamy ich w krąg kultury europejskiej. Często dajemy szanse tym, którzy mogliby być wykluczeni z przestrzeni współpracy międzynarodowej czy poznawania nowych krajów. Oprócz tego praktyka, doświadczenie, propozycje pracy. To wszystko dostają nasi uczniowie już na projektach.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/jak-radzic-sobie-z-agresja-w-szkole-i-w-zyciu/82595
Jak podkreśla Łukasz Molenda, międzynarodowa współpraca szkół w regionie radomskim, jest coraz bardziej intensywniejsza. - Na początku rzeczywiście było tak, że w tych mniejszych miejscowościach, był pewien lęk przed współpracą, była bariera językowa, formalna. Wiele szkół jeździ na wymiany międzynarodowe i chodzi o to, żeby ośmielić kolejne, żeby wymiana była czymś standardowym, a nie wyjątkowym w naszej edukacji – zaznacza.