Osobom przekonanym, że w Radomiu nic się nie dzieje może wydawać się to dziwne, ale w naszym mieście zaczyna brakować działek przeznaczonych na inwestycje. Szczególnie widać to na terenie dawnego Zakładu Maszyn do Szycia na Gołębiowie, który 10 lat temu został włączony do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W dawnych halach „Łucznika” zlokalizowało swoją działalność kilka firm. Są to przeważnie przedsiębiorstwa z branży metalowej, ale także producent kostki brukowej czy leków i preparatów farmaceutycznych. Dla nowych inwestorów zostało tam już niewiele miejsca.
Zapełniają się również działki na terenie Wólki Klwateckiej, także wchodzące w skład radomskiej podstrefy TSSE. Największym tamtejszym zakładem jest nowoczesna fabryka firmy Zbyszko Company. W pobliżu rozpocznie się niedługo budowa nowej siedziby Fabryki Broni. Na Wólce Klwateckiej pozostało około 4 hektarów wolnej powierzchni.
Bardziej perspektywiczne są należące do TSSE tereny na Wośnikach, gdzie do zagospodarowania jest jeszcze blisko 9 hektarów (działki za Centrum Przetwarzania Danych). W przyszłości władze Radomia zamierzają poszerzyć strefę o 25-hektarowy obszar po drugiej stronie ul. Kieleckiej.
Radomska podstrefa TSSE rozpoczęła swoją działalność w 2001 roku. Zajmuje obszar 110 ha, a w jej skład wchodzą także rejony: Ożarów Mazowiecki, Poniatowa, Pionki, Wyszków i Pilawa. W powstałych tam firmach pracę znalazło prawie 3 tys. osób, z czego blisko połowa w naszym mieście.
Do tej pory zainwestowano tu ponad 400 mln zł. Inwestorzy podejmujący działalność gospodarczą w strefie ekonomicznej mogą ubiegać się o zwrot części poniesionych nakładów, w ramach pomocy publicznej dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Jej wysokość może sięgać 50 procent nakładów, a w przypadku małych i średnich firm – nawet 65 procent. Pomoc ta udzielana jest głównie w postaci ulgi w podatku od osób prawnych (CIT).
W RPTSSE działa także ponad 20 zakładów, które nie korzystają z pomocy publicznej. Zatrudniają one około tysiąca osób.
O radomskiej strefie ekonomicznej sporo się mówi, jednak wielu mieszkańców naszego miasta nie wie, co tak naprawdę dzieje się za murami tamtejszych firm. Postanowiliśmy przedstawić je trochę bliżej i zaprezentować, czym się zajmują. Pierwszy odcinek cyklu „Odkrywamy strefę” już niebawem.