W SOBOTĘ DZIEŃ OTWARTY W ARCHIWUM - CZYTAJ TUTAJ
- „ Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości„ - zacytowała słowa Józefa Piłsudskiego Ewa Kopacz podczas otwarcia. - Mam nadzieję, że w tym miejscu będzie archiwizowane wszystko co dobre w życiu naszego regionu i ludzi, którzy tu mieszkają. Mam nadzieję, że na podstawie dokumentów tu zgromadzonych historycy i scenarzyści będą tworzyć wspaniałe dzieła.
Bogdan Zdrojewski podkreślił, że to kolejna po szkole muzycznej wspaniała placówka, która powstaje w Radomiu. Zaznaczył również, że po 1945 roku w Polsce nie powstawały żadne nowe archiwa państwowe. Dopiero w 2013 roku otwarto cztery tego typu placówki w naszym kraju. Docenił również rozwój digitalizacji i przygotowanie pracowni w Radomiu do nowoczesnego archiwizowania dokumentów.
Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak serdecznie podziękowania złożył przede wszystkim dyrektorowi radomskiego archiwum Kazimierzowi Jaroszkowi. - To był olbrzymi trud, dzisiaj możemy świętować. Możemy się cieszyć, że powstał taki obiekt, który będzie pokazywał cząstkę nas wszystkich, radomian -stwierdził.
- Cechy charakterystyczne nowego archiwum to duże przestrzenie, hol, czytelnia, sala konferencyjna. To zapowiedź nowych możliwości działania archiwów państwowych. Możemy tworzyć bardziej przyjazny system organizacji udostępniania zbiorów. Tego miejsca w Radomiu mogą pozazdrościć inne archiwa w Polsce – mówił Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego rozpoczęła się w 2011 roku, inwestycję udało się ukończyć dwa miesiące przed planowanym terminem. W całości została ona sfinansowana ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziesięć procent środków przeznaczonych na ten cel - 13 mln 700 tys. zł – udało się zaoszczędzić – wróciły do ministerstwa.
Budynek przy ul. Wernera 7 ma trzy kondygnacje i ponad 2 tys. metrów kw. Znajdują się tu pracownie, magazyny, pomieszczenia robocze, biblioteka, sala konferencyjna i wystawiennicza, a także pokoje, w których będzie można przeprowadzać lekcje dla dzieci i młodzieży. Dzięki budowie nowej siedziby Archiwum Państwowego znacznie polepszą się warunki przechowywania dokumentów – dotąd w budynku Ratusza można było zgromadzi góra 4 km akt, podczas gdy przy ul. Wernera zmieści się ich około 11 km.