- Jesteśmy samowystarczalni. Maszyny sami projektujemy, tworzymy i serwisujemy. Cały czas tworzymy nowe konstrukcje, nowe wersje poszczególnych urządzeń. Dzięki temu mamy kontrahentów w Polsce i Europie - zapewnia Andrzej Szary, zastępca dyrektora wydziału produkcji maszyn. - Nasz firma ma już na koncie zgłoszenia patentowe. Pierwsi w Europie stworzyliśmy uniwersalną wibroprasę, umożliwiającą formowanie przeróżnych wyrobów betonowych.
W Techmatiku produkuje się właśnie m.in. wibroprasy, mieszarki do betonu, wózki transportujące, bębny i płuczki do uszlachetniania wyrobów, a nawet... maszyny postarzające kostki brukowe. I całe linie technologiczne, sterowane zintegrowanym systemem komputerowym.
- Jedna maszyna pełni tu dziś rolę tokarki, szlifierki, skrawarki i frezarki. To już inny przemysł, niż jeszcze kilkanaście lat temu - mówi Andrzej Szary. - 70 procent naszych operatorów obrabiarek to inżynierowie z umiejętnościami programowania.
Nowocześniej jest też w dziale kontroli jakości. Tu pracuje ramię pomiarowe FARO (koszt: ok. 150 tys. zł), potrafiące zmierzyć przedmioty z dokładnością do dwóch setnych milimetra. Jest też jeszcze dokładniejsza maszyna pomiarowa, skanująca kontury danej formy i przesyłająca do obróbki elektronicznej. Stoi na 12-tonowym granitowym bloku na czterech poduszkach powietrznych - chodzi o to, by drgania z hal produkcyjnych nie zakłócały pomiaru.
Podczas wizyty w fabryce dziennikarze zauważyli ze zdziwieniem kosze... sitek do maszynek do mielenia mięsa. Produkcją tychże Techmatik się jednak nie zajmuje. Fabryka dysponuje najnowocześniejszymi w tej części Europy piecami hartowniczymi, dlatego różne firmy dają zlecenia hartowania swoich wyrobów (np. sitek, łożysk, części samochodowych) właśnie w radomskiej fabryce.
- 80 procent pracowników wydziału obróbki cieplno-chemicznej przyszło tu z Zakładów Metalowych, gdzie kiedyś były nowoczesne technologie. Dlatego znają się na pracy. Dziś niestety brakuje dobrych szkół... - mówi Ireneusz Kowalski z wydziału.
Techmatik zatrudnia około 300 osób. Zazwyczaj szukają tu osób z wiedzą
techniczną, z umiejętnościami posługiwania się specjalistycznymi
programami - automatyków, inżynierów mechaników, mechatroników.
W
biurze projektowania Techmatik pracują zazwyczaj absolwenci dawnej politechniki, a obecnego Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego.
Jak mówią, na studiach technicznych zdobyli dobre podstawy, by pracować w
firmie.