"ONA", reż./scen. Spike Jonze; wyst. Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Scarlett Johansson, Chris Pratt, Bill Hader, Kristen Wiig; prod. USA [2013]; od lat: 15; czas trwania: 126 min.
Rozgrywająca się w Los Angeles w niedalekiej przyszłości historia przedstawiona w filmie "Ona" śledzi losy Theodora (Joaquin Phoenix), uduchowionego i dość skomplikowanego faceta, który zarabia na życie pisząc innym przejmujące, osobiste listy. Uwagę rozbitego po długim związku Theodora zwraca pewnego dnia zaawansowany system operacyjny, obiecujący intuicyjną i wyjątkową obsługę. System rządzi się swoimi prawami – aktywując go Theodor poznaje „Samanthę”, pogodnie brzmiący kobiecy głos (Scarlett Johansson), który, jak można przypuszczać, należy do wrażliwej, spostrzegawczej i zabawnej osoby. Z czasem potrzeby i pragnienia Samanthy wydają się narastać, podobnie rzecz ma się z Theodorem. Ta przedziwna przyjaźń wkrótce przeradza się we wzajemne zauroczenie i miłość.
Nominowany do Oscara reżyser Spike Jonze w swoim najnowszym filmie opowiada współczesne love story, pokazując jednocześnie stale ewoluującą naturę relacji z towarzyszącymi jej pułapkami oraz intymność w nowoczesnym świecie.
Autor scenariusza i reżyser w jednej osobie Spike Jonze wnosi do tej współczesnej historii swój charakterystyczny, niekonwencjonalny styl, wnikliwie obserwując okiem kamery jak wygląda współczesna relacja dwojga ludzi i w jaki sposób ewoluuje miłość. Jak sam mówi: "Jednym z najtrudniejszych aspektów relacji jest połączenie ze sobą z jednej strony całkowitej szczerości w związku, z drugiej intymności, a przy tym pozwolenie partnerowi czy partnerce, żeby postępowała w ten sam sposób. W związku stale zmieniamy się i wzrastamy, pozostaje zatem pytanie, do jakiego stopnia i jak często jesteśmy skłonni pozwolić naszym partnerom na wolność bycia tym, kim są naprawdę – w danej chwili, z dnia na dzień, czy też z roku na rok? Kim staną się z czasem i czy nadal będziemy w stanie darzyć ich uczuciem? Czy te osoby nadal będą kochać nas?"
Takie pytania pojawiają się w momencie, kiedy Theodore przynosi do domu najnowszej generacji system kontrolowany za pomocą głosu… i poznaje Samanthę. System jest reklamowany jako ten, który słucha i rozumie potrzeby użytkownika. Samatha zaś okazuje się być wysoce zaawansowanym systemem sztucznej inteligencji, z miejsca jest zatem ciepła i empatyczna. Wkrótce daje poznać się też z innej strony – jest niezależna, ma poczucie humoru oraz smykałkę do dociekania prawdy. Z czasem, przy bliższym poznaniu okaże się, że jej zakres emocjonalnego odczuwania jest niezwykle szeroki. Od momentu aktywacji Samantha robi szybkie postępy, podobnie rzecz się ma również z relacją jaka wiąże ją z Theodorem. Z czasem status Samanthy zmienia się z asystentki, na przyjaciółkę i zaufaną powierniczkę, później relacja staje się dużo, dużo bliższa.
W filmie zagrali nominowani do Oscara: Joaquin Phoenix ("Mistrz", "Spacer po linie", "Gladiator"), Amy Adams ("Mistrz", "Wątpliwość"), Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem"), a także Olivia Wilde i Scarlett Johansson.
SYLWETKA REŻYSERA
Spike Jonze to niezwykle wszechstronny twórca filmowy, znany z takich uznanych produkcji jak: "Być jak John Malkovich" (nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Reżyser) oraz "Adaptacja", za którą trzej grający w niej aktorzy - Nicolas Cage, Meryl Streep i Chris Cooper - nominowani byli do Nagrody Akademii. Statuetkę otrzymał ostatecznie jeden artysta - Chris Cooper za rolę drugoplanową.
"Gdzie mieszkają dzikie stwory", wielkoekranowa adaptacja książki dla dzieci autorstwa Maurice’a Sendaka była trzecią z kolei produkcją fabularną reżysera. W charakterze producenta Jonze pracował przy filmach: "Human Nature" oraz reżyserskim debiucie swojego bliskiego współpracownika Charliego Kaufmana - "Synekdocha, Nowy Jork". W ostatnim czasie Jonze współtworzył scenariusz i współprodukował film "Jackass: Bezwstydny dziadek".
Oprócz filmów fabularnych Jonze wyreżyserował wiele wideoklipów, filmów reklamowych, krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym "I'm Here", który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance.