Radom będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie zdecydowano się na taki krok. W podobny sposób chcą ograniczyć ruch samochodów w Krakowie, ale tu jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji. U nas klamka zapadła i wjazd do centrum będzie płatny już od maja. Wprowadzeniem w życie zapisów uchwały przegłosowanej przez radnych zajmują się miejscy drogowcy.
- Już wybraliśmy firmę, która dostarczy, zamontuje i uruchomi systemu do poboru opłat za wjazd do centrum. Tuż po świętach podpiszemy umowę i wykonawca rozpocznie prace. Wszystko ma być gotowe do połowy kwietnia, bowiem musimy mieć czas na przetestowanie systemu, który będzie kosztował 1 mln 845 tys. zł - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Większość kierowców jest jeszcze nieświadomych tego, że niebawem będą musieli płacić za wjazd do centrum. Tablice informacyjne pojawiły się dopiero tylko w trzech miejscach, m.in. na ul. Traugutta (naprzeciw "Elektrowni"). Zmotoryzowani radomianie, którzy wiedzą o kontrowersyjnej decyzji władz miasta, nie zostawiają suchej nitki na pomysłodawcach wprowadzenia opłat za wjazd do centrum. Pytają przede wszystkim, czemu ma to służyć.
- Wprowadzenie poboru opłat za wjazd do centrów miast sprawdza się doskonale w Europie. Ze względu na duży rozwój motoryzacji jest nieuniknione także w Polsce. Chcemy ograniczyć do minimum ruch pojazdów w centrum i zachęcić ludzi do jazdy autobusami komunikacji miejskiej lub zostawiania aut poza ścisłym centrum - mówi Dębski.
Przychody będą zasilać budżet miasta, ale pieniądze z tej puli trafią tylko na zadania związane z ekologią i poprawą jakości komunikacji miejskiej. - Uzyskane środki finansowe spożytkujemy na zakup nowych autobusów, remonty chodników, rozbudowę sieci dróg rowerowych oraz nasadzenia nowych roślin - zapewnia rzecznik miejskich drogowców.
Obszar płatnego, uspokojonego ruchu będzie ograniczony ulicami: 25 Czerwca, Waryńskiego, Traugutta, Plac Kazimierza Wielkiego, Malczewskiego i Kelles-Krauza. Zapłacimy więc za wjazd do ulic w ścisłym centrum miasta, który jest objęty strefą płatnego parkowania. Opłaty ani zasady parkowania aut na tym obszarze pozostaną bez zmian, czyli wniesienie opłaty za wjazd do centrum nie zwolni z obowiązku uiszczenia należności za postój, gdzie znajdują się parkomaty.
Nieodpłatny wjazd do ścisłego centrum będą miały pojazdy uprzywilejowane, służby komunalne, autobusy oraz samochody należące do wszystkich instytucji publicznych. Opłat nie będą musieli wnosić również taksówkarze, kurierzy i dostawcy towarów. Mieszkańcy obszaru objętego płatną strefą ruchu będą musieli wykupować miesięczne karty wjazdu za 10 zł.
Ważne!
Ile zapłacimy za wjazd do centrum? (poniższy cennik będzie dotyczyć wszystkich kategorii pojazdów)
- Pierwsza godzina - 3 zł
- Każda kolejna godzina - 2 zł
- Tygodniowa karta wjazdu - 25 zł
- Miesięczna karta wjazdu - 50 zł
- Kwartalna karta wjazdu - 100 zł
- Półroczna karta wjazdu - 150 zł
- Roczna karta wjazdu - 250 zł
Jak będzie funkcjonował system poboru opłat?
Na każdej ulicy wlotowej do strefy płatnego ruchu pojawią się elektroniczne urządzenia i szlabany. Kierowca będzie dokonywał opłaty z okna pojazdu. Po jej uiszczeniu, zostanie wydrukowana naklejka z kodem, którą należy umieścić w prawej, górnej części szyby pojazdu. Ponadto naklejki z różnymi okresami ważności wjazdu będzie można nabyć w każdym parkomacie (urządzenia będą niebawem wymienione), w firmowych punktach sprzedaży biletów MZDiK oraz na stacjach paliw. Kierowca, który wykupi kartę wjazdu na godzinę, a będzie poruszał się dłużej po obszarze płatnej strefy ruchu, zostanie ukarany, gdyż kamery umieszczone nad jezdniami będą skanowały naklejki na szybach aut i przekazywały wszystkie informacje do systemu. Początkowo pojazdy w ścisłym centrum będą kontrolowane również przez strażników miejskich, wyposażonych w specjalne skanery laserowe. Niebawem miejscy drogowcy przeprowadzą kampanię informacyjną na temat wprowadzanych opłat za wjazd do centrum. Dzięki temu każdy kierowca nie powinien mieć problemów z obsługą urządzeń do poboru opłat.