W tym roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku świętuje 40 lat swojej działalności. Jubileusz przypada w 180. rocznicę urodzin wybitnego polskiego malarza, Józefa Brandta, niegdysiejszego właściciela orońskiego majątku. Obchody jubileuszu rozpoczął przed dwoma tygodniami, wernisaż wystawy rzeźby wybitnej polsko-amerykańskiej artystki – Ursuli von Rydingsvard. Natomiast w miniony weekend odbyły główne uroczystości. To m.in. spotkanie Rady Programowej CRP, na które zaproszono byłych i obecnych członków rady programowej z lat 1989-2021. Dla artystów, absolwentów i studentów szkół artystycznych przygotowano także Otwarty Zjazd Artystów. Również z okazji jubileuszu słowa uznania do dyrekcji, pracowników i zgromadzonych podczas uroczystości skierował w liście prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/40-lecie-centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku-zdjecia/76182
„Centrum, jako narodowa instytucja kultury stanowi przestrzeń wypowiedzi dla sztuk wizualnych, ale także gromadzi zbiory dzieł wybitnych rzeźbiarzy, zarówno polskich , jak i zagranicznych, oraz dba o artystyczne i kulturalne dziedzictwo Orońska i jego dawnych właścicieli. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na połączenie dbałości o tę historyczną oprawę z nowoczesną formułą działania, bogatym programem wystawienniczym oraz otwartością na międzynarodową współpracę. Właśnie dzięki temu stało się ono miejscem rozpoznawalnym nie tylko na mapie kultury polskiej – podkreślił w liście prof. Piotr Gliński.
Jednocześnie w liście wskazał na inny aspekt działalności instytucji, szczególnie ważny z perspektywy ministra kultury.
"Centrum jest jedyną narodową instytucją kultury, która prowadzi działalność adresowaną do środowiska rzeźbiarzy i programowaną przez to środowisko. Ta bezpośrednia partycypacja środowiska rzeźbiarskiego, to „oddanie instytucji w ręce rzeźbiarzy” jest dla mnie bardzo ważne. Oprócz pełnienia funkcji wystawienniczej, Centrum realizuje bowiem swoją statutową misję jako ośrodek wspierający działania badawcze i rozważania teoretyczne oraz oferuje programy akademickie, warsztatowe i rezydencyjne twórcom i badaczom" – napisał minister.
Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń. Dyrekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystąpiła z wnioskami o przyznanie najwyższych odznaczeń dla artystów – wybitnych rzeźbiarzy, a także dla osób pracujących na co dzień na rzecz sztuki – pracowników Centrum Rzeźby Polskiej. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński przyznał cztery medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – złoty medal otrzymał prof. Stanisław Radwański. Brązowe medale otrzymali: prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, prof. Karolina Komasa i prof. Andrzej Szarek.
https://www.cozadzien.pl/kultura/monumentalne-rzezby-zza-oceanu-w-oronsku/75826
Minister kultury przyznał także dwie Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla dwójki pracowników merytorycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Doroty Monkiewicz i Henryka Gacy. Ponadto 18 pracowników Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otrzymało Medale za Długoletnią Służbę przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Obchody jubileuszowe trwały cały weekend. W niedzielę, 19 września zorganizowano piknik rodzinny. W parku została zaprezentowana instalacja z prac uczestników projektu „Wolna Akademia Orońska”. Ponadto organizatorzy zaprosili na warsztaty kaligrafii i sitodruku. Podczas pikniku można było kupić orońskie pamiątki, posłuchać wspomnień mieszkańców Orońska i spróbować orońskich przysmaków. Uroczystości zwieńczył koncert Guzowianek.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/40-urodziny-centrum-rzezby-polskiej-piknik-zdjecia/76195
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – rys historyczny
Początki obecności współczesnej rzeźby w posiadłości Józefa Brandta w Orońsku datują się na połowę lat 60., gdy grupa 13 artystów pracujących w kieleckich kamieniołomach pokazała swoje realizacje na wystawie poplenerowej w parku orońskim. Rejon Orońska obfitował w materiał rzeźbiarski, a artystyczna aura wokół miejsca i przychylność władz sprawiły, że narodził się wtedy pomysł stworzenia w tym miejscu stałej bazy warsztatowej dla środowiska rzeźbiarskiego. Jednak Muzeum – Centrum Rzeźby Polskiej, przemianowane w 1985 roku na Centrum Rzeźby Polskiej, powstało dopiero w 1981 roku.
Czterdzieści lat działalności Centrum związane było z olbrzymim programem inwestycyjnym. W tym czasie zrewitalizowane lub odbudowane od podstaw zostały wszystkie budynki na terenie Centrum: pałac, spichlerz, stajnie, wozownia, oficyna, kaplica i oranżeria. W 1992 roku ukończono budowę Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Obecnie celem działalności Centrum jest troska o zachowanie i wzbogacanie dziedzictwa czterech dekad działalności. Kontynuacją programu inwestycyjnego był remont i modernizacja pracowni rzeźbiarskich. Obecnie powstaje nowy budynek stolarni, dzięki któremu uwolnione zostaną w Muzeum Rzeźby Współczesnej pomieszczenia dla magazynu studyjnego rzeźby.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/40-lat-centrum-rzezby-polskiej-przyznano-odznaczenia/22075