Ursula von Rydingsvard to rzeźbiarka, która mieszka i pracuje na Brooklynie w Nowym Jorku. Najbardziej znana jest z tworzenia wielkoformatowych prac inspirowanych naturą, głównie z wykorzystaniem cedru i innych form drewna. Wystawa Ursuli von Rydingsvard, mieszkającej i tworzącej w Nowym Jorku, prezentowana jest polskiej publiczności w trzech miejscach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym w Krakowie i Łazienkach Królewskich w Warszawie.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/monumentalne-rzezby-zza-oceanu-w-oronsku/21954
- Szczególne podziękowania dla Eulalii Domanowskiej, kuratorki wystawy, która pomimo trudów pandemii sprawiła, że ta wystawa mogła dojść do skutku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w te przygotowania - mówi Ursula von Rydingsvard, autorka rzeźb.
Pokaz w Centrum Rzeźby w Orońsku, obejmujący dwanaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego jedną ze zwierzęcych jelit i jedną z żywicy poliuretanowej, jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z przedmiotów gotowych jest reprezentatywnym przekrojem twórczości autorki. Rzeźby prezentowane są w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galerii Oranżeria i przestrzeni parkowej, gdzie można będzie oglądać prace "Pierwsza", "Scratch" i "Elegantka". Wystawa nosi tytuł „Tylko sztuka / Nothing but Art”.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wernisaz-wystawy-ursuli-von-rydingsvard-zdjecia/75815
- Dziś mamy prawdziwe święto, które jest o tyle wyjątkowe, że możemy spotkać się twarzą w twarz nie tylko ze sztuką ale i z człowiekiem, który ją stworzył - mówi Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - Jestem przekonany, że już poczuliście się dotknięci do duszy tą sztuką.
Wystawa jest drugą prezentacją sztuki Ursuli von Rydignsvard w Polsce. Pierwsza odbyła się w 1992 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i była ważnym wydarzeniem w życiu artystki. Obecna jest swego rodzaju powrotem do rodzinnego kraju po 30 latach.
Ursula von Rydignsvard tworzy rzeźby, najczęściej w drzewie cedrowym, a także z brązu i żywic poliuretanowych. Są one inspirowane naturą, sztuką pozaeuropejską – Afryki, Australii i Oceanii, a także tradycją sztuki ludowej i drewnianej rzeźby (zwłaszcza Podhala). Ponadto zajmuje się rysunkiem tworzonym na ręcznie wyrabianym własną techniką papierze abaka.