- Trochę nietypowo i krócej niż w maju, bo przecież to jesień, ale mam nadzieję, że będzie co oglądać – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
W tym roku przypada setna rocznica urodzin znakomitego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza 2022 ogłoszono więc Rokiem Wojciecha Fangora. W obchody tej rocznicy postanowił się też włączyć Radom. Muzeum zaprasza na rynek od godz. 18 do 22.
https://www.cozadzien.pl/radom/noc-muzeow-z-fangorem-w-malczewskim/85752
- Główną atrakcją wydarzenia „Fangor w technikolorze” będzie mapping na fasadzie budynku głównego, czyli projekcja 3D z podkładem muzycznym, jazzowym. Podczas tej animacji będziecie mogli państwo zobaczyć wszystkie obrazy Wojciecha Fangora, które znajdują się w naszych zbiorach – zaanimowane, tańczące, żyjące, przemieniające się. Co ważne, mapping będzie wyświetlany aż do godz. 23 – zaznacza Ilona Pulnar-Ferdjani.
Otwarcie wystawy malarstwa Wojciecha Fangora zaplanowano na godz. 18.30. - Obrazy, które pojawią się na mappingu, będzie można zobaczyć w realnym świecie - w dużej sali. To dziewięć prac; wydawałoby się, że to niezbyt dużo, ale są to obrazy o ogromnej wartości, niezwykłych rozmiarach i niezwykłych walorach artystycznych w zupełnie nowej aranżacji. Mam nadzieję, że przygotowana przez Magdalenę Nosowską, Magdalenę Kołtunowicz i Damiana Jendrzejczyka ekspozycja rzuci też nowe światło na twórczość Fangora – mówi kierownik działu naukowo-oświatowego.
O godz. 19.30 zaplanowano wykład Katarzyny Jankowskiej-Cieślik z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych „Życie i twórczość Wojciecha Fangora”. Natomiast o godz. 20.30 rozpocznie się koncert radomskiego zespołu The Flying Jazz Band; Fangor był wielkim fanem jazzu. - Drugą pasją malarza była astronomia, więc zaprosiliśmy Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, które będzie prowadziło obserwacje nieba – zachęca Ilona Pulnar-Ferdjani. - Fangor był też wielbicielem fizyki, stąd pokazy wynalazków XIX i XX wieku w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych; to przez cały czas trwania Nocy Muzeów. Będziemy też puszczać filmy związane z postacią Wojciecha Fangora.
Uczestnicy wrześniowej Nocy Muzeów będą też mogli zwiedzić Muzeum Historii Radomia. Organizatorzy zapraszają na dziedziniec, gdzie przygotowano jadło i napitki. Przy okazji będzie można zobaczyć, jak wieczorem wygląda miniogród botaniczny.
Wstęp jest płatny – 1 zł. Jednym z patronów wydarzenia jest Fangor Fundation.