W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wystąpią: Teresa Wrońska – fortepian, słowo wstępne, Marek Wroński – skrzypce, Monika Chrząstowska – śpiew i Henryk Rajfer - śpiew.
Na koncert złożą się piosenki i utwory instrumentalne, które rozbrzmiewały przed wojną w żydowskich domach, z pewnością także w Przysusze. Nigunym - melodie śpiewane bez tekstu, piosenki o świętach i codziennym życiu: rodzinie, miłości, pracy, biedzie, a nawet o jedzeniu.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 16.00.
Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.
Teresa Wrońska – słowo wstępne, fortepian. Od 1983 roku jest kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego im. E. R. i Idy Kamińskich. Komponuje i aranżuje muzykę do przedstawień m.in. "Dybuk", reż. Sz. Szurmiej, "Monisz" reż. J. Różewicz, "Piękna i bestia" reż. L. Szurmiej. Współpracowała z Teatrem Polskim w Szczecinie i Teatrem Polskiego Radia. Występuje z Teatrem Żydowskim w Polsce i za granicą /USA, Kanada, Argentyna, Izrael, Meksyk, Francja, Australia, Wielka Brytania/. Prowadzi warsztaty piosenki żydowskiej.
Marek Wroński – skrzypce. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina /obecnie Uniwersytet Muzyczny /, koncertuje jako solista i kameralista. Nagrywał muzykę dla radia i telewizji, a także do filmów i teatrów. Brał udział w nagraniach płyt wybitnych artystów /M. Bajor, M. Umer/. Współpracuje z warszawskimi teatrami Polonia, Buffo, Ateneum i z Teatrem Żydowskim im. E. R. i Idy Kamińskich, z którym występował m.in. w Niemczech, Francji, Meksyku, Australii, Wielkiej Brytanii.
Monika Chrząstowska - od 2002 roku aktorka Teatru Żydowskiego. W swoich spektaklach powierzało jej znaczące role wielu reżyserów np. P. Cieplak, A. Duda - Gracz, K. Kirsz, J. Piaskowski, P. Passini, P. Paszta, M. Strzepka, J. Szurmiej. Współpracowała także z Teatrem Rozrywki w Chorzowie /rola Anity w "West side story"/ i Teatrem Rampa /”Sztukmistrz z Lublina”, „Brat naszego Boga”, a także z Teatrem Telewizji /"Błękitny zamek", "Dokument podróży". Gra w serialach i dubbingu. Drugim nurtem jej działalności artystycznej są recitale solowe m.in. "Wiera Gran" czy "Trochę mi wstyd”, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.
Henryk Rajfer – aktor. W październiku bieżącego roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Swoją karierę zawodową związał na stałe z Teatrem Żydowskim im. E. R. i Idy Kamińskich, ale współpracował także z Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatrem Telewizji. Grał w wielu filmach m.in.: „Austeria”, „Podróż Niny”. Produkcja filmowa zapraszała go wielokrotnie jako konsultanta języka jidysz i tradycji żydowskiej. Role w swoich spektaklach powierzali mu m.in. P. Cieplak, M. Kleczewska, J. Rotbaum, Sz. Szurmiej, J. Szurmiej, G. Tencer, M. Strzępka, P. Szarsza, D.J. Neć, M. Wojtyszko, M. Zadara.