Ekspozycję można od piątku, 25 lutego oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Pierwszy cykl „Nokturny” to nigdy niepokazywane w Polsce alternatywne autoportrety. Bodźcem do ich powstania był wypadek na nartach w 2002 roku, na skutek którego w kręgosłup artystki wprowadzono cztery tytanowe śruby. Kilka miesięcy później powstał pierwszy autoportret oparty na zdjęciu rentgenowskim. Z kolei cykl „Apolonia” inspirowany jest żywotem imienniczki artystki - męczennicy i świętej Kościoła. W powstających od kilku lat pracach na papierze i na płótnie Pola Dwurnik multiplikuje wizerunek heroicznej Aleksandryjki, nie po raz pierwszy czerpiąc z bogactwa ikonografii chrześcijańskiej i nadając jej aktualny wymiar. Ostatni cykl to powstałe specjalnie na wystawę wielkoformatowe olejne papugi z „Serii Głównej”, które także nawiązują do tego, co znamy z kultury i literatury. Ich pierwowzorem jest papuga Loulou - przyjaciółka, powierniczka, w końcu uosobienie Boga i potwora, należąca do starej i samotnej Félicité z opowiadania „Prostota serca” Gustave’a Flauberta.
https://www.cozadzien.pl/kultura/relikty-gotyku-w-muzeum/80106
„Z obrazów Poli Dwurnik emanuje przyjemność, jaką artysta czerpie z procesu tworzenia, kompozycje są starannie przemyślane, a zestawienia kolorystyczne wyrafinowane. Wszystko to czyni pięknym i pociągającym wizerunki, u których podstaw stały ból, męczeństwo i strach. Tym samym malarka przywraca wiarę w niesłabnącą siłę figuratywnego narracyjnego malarstwa” - czytamy w komunikacie MCSW „Elektrownia”.
Apolonia Dwurnik, artystka wizualna, urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Malarstwa uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej. W latach 1998-2003 studiuję historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną pisma „Sekcja”; prowadziła też Galerię Zakręt. W latach 2004-2005 pobyt rezydencjonalny (artist in residence) w Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii.
Główne obszary jej działalności artystycznej to malarstwo olejne, różne formy rysunku, litografia i self-publishing.
Wernisaż zaplanowano na piątek, 25 lutego, na godz. 18. Ekspozycja będzie czynna do 10 kwietnia.