- Hasło przewodnie - „O maxi-sprawach: wolność i okolice” nawiązuje do „Mini-wykładów o maksi-sprawach”, trzyczęściowej serii esejów filozoficznych profesora. Poruszał w nich – w przystępnej formie i nierzadko z dużą dozą poczucia humoru – ważne i zwykle ponadczasowe problemy – mówi Maciej Zwierzyński z Resursy Obywatelskiej. - Wśród tematów, którymi się zajął, znalazły się choćby władza, równość, tolerancja, młodość i wolność. Ta ostatnia wartość wiąże się także z ideą Free(Ra)dom Festiwal. XIV Radomski Festiwal Filozofii „Okna” jest w tym roku prologiem drugiej edycji Free(Ra)dom Festiwal.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w Resursie (ul. Malczewskiego 16). Wstęp wolny. Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. Można je odebrać w kasie Resursy od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Przypomnijmy: pierwsza edycja Okien odbyła się w 2009 roku, jeszcze za życia Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX wieku. Festiwal został zainicjowany, aby propagować filozofię w Radomiu, w którym profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz, aby upamiętnić jego osobę.
Każdego roku na program festiwalu składają się wykłady, dyskusje, filmy, spektakle czy wystawy o tematyce filozoficznej. Wręczana jest także Nagroda im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia dla zwycięzcy olimpiady filozoficznej.
XIV Radomski Festiwal Filozofii „Okna”
Piątek, 10 czerwca
- godz. 12 - wręczenie Nagród im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia laureatom XXXIV Olimpiady Filozoficznej
- Warto być… niekonsekwentnym? – debata wokół „Pochwały niekonsekwencji” Leszka Kołakowskiego z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) i laureatów olimpiady
- „Panie profesorze, czym jest wolność? – rozmowa z Leszkiem Kołakowskim” – spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska - godz. 18 - „Małecki szczeka” Sebastiana Równego – premiera spektaklu Teatru Resursa. Tekst „Małecki szczeka” powstał na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 specjalnie na potrzeby Teatru Resursa. Jest na poły publicystyczną, na poły metaforyczną próbą zdiagnozowania granic wolności jednostki na tle wydarzeń i zmian społeczno-politycznych, zachodzących w Polsce i na świecie w ostatnim czasie. Reżyseria – Robert Stępniewski.
Niedziela, 12 czerwca
- godz. 11 - „O Pięknej i Bestii” – spektakl Objazdowego Teatru Vaška z Torunia. „O Pięknej i Bestii” to opowieść o miłości, która staje się istotą życia, o miłości, która nie zna granic i przeszkód, to także historia o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie i poświęceniu. W spektaklu grają klasyczne lalki – marionetki sycylijskie.