- Bardzo się cieszymy, że ta edycja festiwalu odbędzie się już normalnie. Bo w ubiegłym roku wszystkie wydarzenia Okien można było oglądać w internecie – mówi Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy Obywatelskiej i pomysłodawca festiwalu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-prasowa-resursy-obywatelskiej-zdjecia/73122
Okna rozpoczną się dzisiaj (piątek, 28 maja) o godz. 12 wręczeniem w Resursie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla zwycięzcy XXXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. - W tym roku nie mamy laureatów z Radomia, ale mamy finalistę. Mamy nadzieję, że on także weźmie udział w debacie – mówi Kępa.
https://www.cozadzien.pl/kultura/startuje-festiwal-filozofii-okna/64984
Bo debata filozoficzna z udziałem laureatów olimpiady to także stały punkt festiwalu. Tym razem tematem będzie „Niepokój wieku naszego”, a w dyskusji weźmie udział dr Andrzej F. Ziółkowski (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne). Będzie to także okazja do promocji „Raportu z zagrożonego miasta” - zbioru opowiadań pandemicznych, który jest pokłosiem literackiego konkursu ogłoszonego przed ponad rokiem przez Resursę. Podczas debaty i spotkania z autorami – możliwość nabycia książki.
O godz. 17 zaplanowano, także w Resursie, spotkanie autorskie „Cała ta szamotanina ma sens” z Wojciechem Bonowiczem - poetą, publicystą i dziennikarzem i promocję książki „Tischner. Biografia”.
- Po spotkaniu, o godz. 18, nowość festiwalu - warsztaty dla młodzieży Pracowni Filozoficznej „Eureka” dla młodzieży „Czy państwa mają prawo ograniczać naszą wolność?” – tłumaczy Marcin Kępa. - Tą nowością jest właśnie to, że w tej edycji festiwalu wiele działań będzie skierowanych do młodych.
W sobotę w godz. 11-14 na dziedzińcu Resursy (jeśli będzie padać, to w środku) odbędzie się „Agora na Placu Zabaw” – warsztaty i rodzinny piknik filozoficzny. Podczas rodzinnego pikniku dzieci i rodzice spotkają się z animatorami, którzy poprowadzą manualne zajęcia połączone z narracją opartą na klasycznych mitach i bajkach, co pozwoli uczestnikom w twórczy sposób – poprzez zabawę połączoną z kreacją – wkroczyć w świat filozofii.
W sobotę natomiast, w godz. 12-13.30 warsztaty dla dzieci Pracowni Filozoficznej „Eureka” „Serce czy rozum. Czym kierować się w życiu?”. Fragment „Sensu życia Lotty Olson”, zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji o tym, czym kierować się w życiu: sercem czy rozumem i dlaczego. Kolejne warsztaty – tym razem rodzinne Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka” - „W ogrodzie filozofii” zaplanowano na godz. 15. Natomiast o godz. 17 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem i promocja książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”.
Niedziela będzie ostatnim dniem festiwalu „Okna”. O godz. 11 organizatorzy zapraszają na spektakl teatralny antropolog kultury, muzykantki i opowiadaczki historii Katarzyny Jackowskiej-Enemuo „O słoniu i innych sprawach nieoczywistych”. Cena biletu 10 zł.
Natomiast w godz. 14-17 powtórzenie warsztatów i rodzinnego pikniku filozoficznego „Agora na Placu Zabaw, cz. 2”.