Obraz „Umywanie nóg” z 1887 r. to olej na płótnie o wymiarach: 197,5 cm x 139,5 cm. Sygnowany i opisany: 'J Malczewski | Monachyum'. Jest to monumentalna kompozycja z kolekcji rodziny Rotwandów. Praca pochodzi z dosyć wczesnego okresu twórczości malarza. - Jest jednym z przynajmniej kilku studiów czy prac finalnie skończonych, które powstały do tematu umywania nóg. Został on zaczerpnięty wówczas, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dziewiętnastego stulecia, z głównego źródła inspiracji dla Jacka Malczewskiego, czyli z romantycznego poematu Juliusza Słowackiego "Anhelli" - mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierowniczka Działu Sztuki. - Jacek Malczewski wychował się właściwie na twórczości Słowackiego. Ponieważ jego ukochany ojciec Julian Malczewski był admiratorem, właściwie otaczał kultem twórczość jednego z naszych trzech wieszczów dobry romantyzmu.
Na razie radomskie muzeum może się poszczycić czwartą, co do wielkości w kraju, kolekcją prac Jacka Malczewskiego. Do tej pory było to m.in. 50 prac olejnych, 10 akwarel, 52 rysunki i dwa szkicowniki, a także bogate archiwum rodzinne największego symbolisty w dziejach malarstwa polskiego. - To pierwszy tych rozmiarów obraz naszego patrona. Mam nadzieję, że muzeum wzbogaci się o więcej takich prac i będziemy mieć już miejsce na pudle, czyli trzecie miejsce pośród kolekcji dzieł Malczewskiego - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Obraz można było obejrzeć w radomskim muzeum na wystawie pt. „Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele” od grudnia 1998 do maja 1999 r. - Trudno było wymarzyć sobie piękniejszy prezent na setne urodziny tak zacnej instytucji, niż ten obraz. Myślę, że założyciel naszego muzeum, ksiądz Jan Wiśniewski, byłby dzisiaj z nas dumny, że dbamy o nasze dziedzictwo - mówi Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Ten obraz z tyłu ma taką sygnaturkę, której nie widać: “Muzeum Okręgowe w Radomiu”. Obraz już kiedyś był na jednej z naszych wystaw. A teraz wrócił do domu i już tutaj zostanie.
Świętowanie jubileuszu muzeum rozpoczęło się w lutym wystawą "Malczewscy. Spotkanie artystów. Przez cały rok w placówce odbywały się jubileuszowe wystawy, koncerty i powstawały okolicznościowe wydawnictwa. - Chcielibyśmy świętowanie 100-lecia muzeum zakończyć z przytupem. Dzisiejsza okazja to przekazanie zakupionego przez samorząd województwa mazowieckiego obrazu “Umywanie nóg” autorstwa Jacka Malczewskiego - mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Zapraszamy do oglądania tego obrazu i kontemplacji tego wybitnego dzieła.
https://www.cozadzien.pl/kultura/rok-polski-w-malczewskim/94826
Obraz zakupiono na aukcji w Desie Unicum. - Nie udało by się zdobyć tego dzieła, gdyby nie starania pracowników muzeum, a głównie panów dyrektorów. To dzięki tym staraniom udało się przekonać zarząd województwa do kupienia dzieła o niebagatelnej cenie miliona dwustu pięćdziesięciu tysięcy zł - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Chcę państwu powiedzieć z dumą, że to jest najdroższe dzieło, które zostaje zakupione do prowadzonych przez nasz samorząd obiektów muzealnych.
https://www.cozadzien.pl/kultura/tlumy-radomian-na-koncercie-mazowsza/94862
- Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. To jest właśnie to dziedzictwo, które powinno nas wszystkich integrować, powinno czynić z nas większą i mocniejszą wspólnotę, która nam jest szczególnie w czasach obecnej Rzeczypospolitej, bardziej potrzebna - mówi Tomasz Śmietanka, radny województwa mazowieckiego.
https://dami24.pl/wiadomosci/obraz-umywanie-nog-malczewskiego-juz-w-muzeum/27741