Stała ekspozycja, która znajduje się w murach zrewitalizowanych kamienic Gąski i Esterki w rynku w Radomiu pozwala prześledzić dzieje miasta od średniowiecznego grodziska Piotrówka, przez epoki Piastów, Jagiellonów, narodowo-wyzwoleńcze zrywy, gospodarczo-ekonomiczną rewolucję aż po kres II wojny światowej. To również najważniejsze postacie, miejsca i wydarzenia. Na trzech kondygnacjach została tu połączona tradycja z nowoczesnością.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-historii-radomia-oficjalne-otwarcie-zdjecia/84849
Inwestycja rozpoczęła się za kadencji poprzedniego dyrektora muzeum Adama Zielezińskiego. Sam pomysł jednak należy do kogoś innego; nieżyjącego już Aleksandra Sawickiego, nauczyciela, społecznika i pasjonata historii. - 15 lat temu jak zostałem dyrektorem od razu na drugi dzień pan Sawicki był u mnie i zmobilizował mnie, żebyśmy natychmiast zaczęli działania związane z powołaniem takiej instytucji – przywołał podczas otwarcia chwile sprzed lat Adam Zieleziński, były dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Odwiedzaliśmy wszystkie władze, wszystkich prezydentów. Nastawienie do tego było bardzo różne, ale w końcu tak się stało, że sprawę zaakceptował człowiek, któremu najwięcej zawdzięczamy w tej materii, czyli pan marszałek Adam Struzik. On sprawił, że wszystkie wątpliwości, wszystkie trudności i inne pomysły poszły na bok, i wzięliśmy się za realizację muzeum.
Rewitalizacja takich i podobnych obiektów jest bardzo trudna. W kamienice Gąski i Esterki zainwestował samorząd województwa mazowieckiego. To dzięki tak znaczącej pomocy województwa możliwe było kompleksowe przygotowanie wystawy od projektu całości przez niezbędne konsultacje i opracowania, korektę tekstów i tłumaczenia, produkcję treści multimedialnych, w tym scenariusza wystawy po dostawę elementów i instalacji multimedialnych, ich montaż i uruchomienie. Na potrzeby nowej wystawy stworzono stronę internetową, wyprodukowano cztery filmy o historii Radomia, przeprowadzono digitalizację zabytkowych zbiorów, a także zakupiono dwie „Księgi Gości”. Muzeum Historii Radomia jest w pełni dostępne dla osób niewidomych, słabowidzących, niesłyszących lub niedosłyszących. - Podjęliśmy to ryzyko mimo tego, że sama rewitalizacja kosztowała ponad 8 mln zł, dodatkowo ekspozycja, która również kosztowała ponad 8 mln zł. Dzisiaj to wszystko, co udało się zrealizować, będziemy oddawać w państwa ręce, w ręce mieszkańców miasta Radomia. Napawa mnie olbrzymia duma - powiedział z kolei Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
- Spełniają się marzenia wielu pokoleń radomian o Muzeum Historii Radomia – wtórował Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odpowiedzialny za projekt.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-historii-radomia-zdjecia/84706
Dzięki wystawie możemy zapoznać się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu, nazwanego w późniejszych latach Piotrówką; jest prezentacja grodu z X w. i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą.
Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi. To też eksponaty związane ze Starym Radomiem (teren wokół kościoła św. Wacława). Ale również dzieje miasta w XIV i XV stuleciu i choćby odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć i usłyszeć radomskiego kupca. Poznamy też historię zamku w Radomiu i dzieje szlachty w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego czy wydarzenia związane z powstaniem styczniowym. Są artefakty, repliki, hologramy, multimedia i stanowiska VR, co znacząco podnosi atrakcyjność wystawy. - To jest tysiąc lat niezwykłej historii Radomia. Coś, co cieszy, to multimedialność tego przedsięwzięcia. To nowoczesna wystawa wzorowana pewnie na wystawach, które możemy oglądać w wielu zachodnich miastach Europy. Dziś w Radomiu – powiedział natomiast Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Wystawa koreluje z miejską ekspozycją historii Radomia po roku 1945, która znajduje się w Kamienicy Deskurów, także w rynku. - Kamienica Deskurów, wyremontowane kamienice Gąski i Esterki, dwie wystawy, którymi możemy się naprawdę szczycić i chwalić, to projekty, które nie tylko będą cieszyły serca radomian, ale na pewno też rozwiewały wszelkie mity wśród gości, którzy odwiedzą Radom – stwierdził Witkowski.
Otwarciu wystawy towarzyszył piknik historyczny. Nie zabrakło grup rekonstrukcyjnych, które reprezentowały wszystkie okresy historyczne. Zobaczyliśmy też m.in. pojedynki, inscenizacje, musztrę, rzemiosło i pokazy kulinarne.