Sezon 2022/23 Powszechny rozpoczął komedią Donalda Churchilla „Dekorator” w reżyserii Pawła Pitery. Tuż po premierze pełną parą ruszyły przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i radomskiej festiwalowej premiery – „Zbrodni z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka. Jesienią po raz pierwszy na deskach radomskiego teatru gościli artyści z Japonii. W ramach festiwalu InlanDimensions International Arts Festival 2022 zespół Teatru Chiten przedstawił widowiskową adaptację „Gracza” Fiodora Dostojewskiego. Stary rok widzowie pożegnali bawiąc się na szalonej farsie „Okno na parlament” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
W marcu na Dużej Scenie za sprawą reżysera Pawła Świątka odżył konflikt sąsiedzki - z okazji roku Aleksandra Fredry teatr zrealizował „Zemstę” we współczesnej inscenizacji. Sezon zakończyły przedpremierowe pokazy przedstawienia „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki.
W minionym sezonie na afisz wróciły również znane i lubiane tytuły: „Szalone nożyczki”, „Pomoc domowa”, „Ryzykowna forsa”, „Tajemniczy ogród”, „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”, „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary”, „Chłopcy z Placu Broni” czy „Roszpunka”.
Ogromnym wyróżnieniem była dla Powszechnego telewizyjna realizacja przedstawienia „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś-Kerger. To pierwszy spektakl radomskiego teatru, który znalazł się w zbiorach Teatru Telewizji. W czerwcu zapis przedstawienia zaprezentowany został podczas XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”.
W oczekiwaniu na XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski teatr już rozpoczął działania okołofestiwalowe, które będą kontynuowane w nadchodzącym sezonie. Np. w czerwcu wrócił cykl „Czytamy Gombrowicza”. Na Scenie Kotłownia reżyser Grzegorz Dębowski wraz z aktorami zaprezentowali zabawną interpretację opowiadania „Pampelan w tubie”. Kolejne spotkanie z twórczością Gombrowicza - we wrześniu! Pozostałe działania zaplanowane na przyszły sezon to: konkurs na plakat gombrowiczowski, debata literacka i pokazy rejestracji Teatrów Telewizji.
W Powszechnym odbyły się też warsztaty dla osób z zespołem Downa. Ich uczestnicy zrealizowali premierę spektaklu „Anioły są wśród nas” i film „AutonomJa!” Pod koniec sezonu rozpoczęli próby do przedstawienia „Romeo i Julia”, którego premierę zaplanowano w sezonie 2023/24.
Wśród działań edukacyjnych na uwagę zasługuje projekt „Legendy Ziemi Radomskiej w ultrafiolecie”. Zakładał on przeprowadzenie czterech lekcji teatralnych dla uczniów szkół podstawowych, opartych o wybrane historie ze zbioru Zenona Gierały „Legendy Ziemi Radomskiej”. Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
Z kolei dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zmodernizować mechanizm obrotowy dużej sceny.
A początek nowego sezonu już za dwa miesiące. 15 września teatr zaprasza na familijne przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. Pod koniec miesiąca natomiast premiera dla najmłodszych widzów: „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego w reżyserii Cezarego Domagały.