Hasło tegorocznego festiwalu to „Jesteśmy”. Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się konkursy filmowe, warsztaty dla młodzieży, imprezy plenerowe i imprezy towarzyszące w przestrzeni miejskiej.
- Jesteśmy. Jesteśmy dla Was i gwarantujemy że tak, jak podczas poprzednich edycji, wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu KAMERALNE LATO są i będą bezpłatne dla wszystkich mieszkańców Radomia - mówi ambasadorka festiwalu Anna Mucha.
Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksander Kornatowski podkreślił, że niezwykle ważnym elementem wydarzenia jest temat profilaktyki społecznej. W tegorocznym programie zaplanowano liczne warsztaty dla młodzieży, poruszające między innymi zagadnienia związane z profilaktyką antyalkoholową i e-uzależnieniami.
Organizatorzy festiwalu KAMERALNE LATO – Maciej Dominiak i Karolina Adamczyk, zaprezentowali program tegorocznego festiwalu, zapowiedzieli nowe atrakcje oraz przedstawili instytucje, które dołączyły do grona partnerów wydarzenia.
Wicedyrektorka Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Agnieszka Kołodyńska Iglesias, zaprosiła mieszkańców Radomia między innymi na autorskie warsztaty, które poprowadzi Dyrektorka Teatru, aktorka Małgorzata Potocka.
- KAMERALNE LATO niezmiennie składa się z dwóch filarów, pierwszy z nich to ten artystyczny, oczywisty dla każdego festiwalu filmowego – czyli konkursy filmowe, wydarzenia towarzyszące. Bardzo cieszy nas, że po kilku latach przerwy wracamy do Teatru Powszechnego - mówi Maciej Dominiak, dyrektor FILMFORUM, producent festiwalu.
Główne projekcje filmowe, pokazy Konkursu Głównego, będą odbywać się w MCSW Elektrownia. Jednak ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia, organizatorzy zdecydowali się stworzyć miasteczko festiwalowe w Rynku, żeby dać uczestnikom jak najwięcej przestrzeni, ale też ożywić Miasto Kazimierzowskie. W tym roku na plenerowe pokazy filmowe KAMERALNEGO LATA organizatorzy zapraszają między innymi na patio Hufca ZHP Radom – Miasto oraz do zrewitalizowanych przestrzeni Kamienicy Deskurów.
- To bardzo ważne wydarzenie, które już na stałe zagościło na kulturalnej mapie naszego miasta. Bardzo się cieszę, że tym razem wiele będzie się działo w Rynku i w zrewitalizowanej Kamienicy Deskurów. To jest naprawdę bardzo dobre miejsce do organizacji wydarzeń kulturalnych i pokazywania miasta z jak najlepszej strony - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Przewodniczącą jury będzie prof. Maria Zmarz-Koczanowicz, wybitna dokumentalistka, drugą osobą będzie producentka filmowa Natalia Grzegorzek. Trzecia osoba to niezmiennie Anna Mucha. Kolejną osobą będzie montażysta filmowy Marcin Kot-Bastkowski, piątą osobą będzie aktor filmowy i reżyser Jerzy Bończak, a cały skład domyka nasz ekspert w zakresie profilaktyki społecznej Marek Świszcz. Ambasadorką festiwalu, jak co roku jest aktorka, Anna Mucha.
- To jest absolutnie niezwykły czas i to, co chcemy wam wszystkim przekazać, że jesteśmy. Jesteśmy dla was. Spotykamy się w salach kinowych, na warsztatach. Spotykamy się w rynku pod Kamienicą Deskurów - szacun-naprawdę - pięknie odremontowana - mówi Anna Mucha.
Do tegorocznych konkursów organizowanych w ramach festiwalu zgłoszono 191 filmów. Do Konkursu Głównego zakwalifikowano 22 produkcje, a do Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park – 13 filmów. Zwycięzca otrzyma ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Prezydenta Miasta Radom w kwocie 10 tys. złotych. Jedną z nagród specjalnych w konkursie będzie także wyróżnienie dla filmu o szczególnych walorach społecznych. Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego mają również szansę otrzymać nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. 14. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w dniach 4-10 lipca 2021 r.