Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Przed nami Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Przed nami Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

 

niedziela 8.09

g. 17.30 – kościół św. Trójcy

 

Msza św. i koncert wokalno-instrumentalny„MUSICA AD DEI GLORIAM”

Wystąpią: o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – baryton, Grzegorz Biegas – pianista

 

 

W koncercie zaśpiewają śpiewacy operowi, księża wokaliści: Servi Domini Cantores, absolwenci polskich Akademii Muzycznych. Wystąpią: o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – baryton i Grzegorz Biegas – pianista.

 

Dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM – duchowny diecezji sosnowieckiej, duszpasterz środowisk twórczych, artysta śpiewak, wykładowca akademicki, pedagog i psycholog muzyki, trener komunikacji interpersonalnej. Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) oraz Trnavie (Słowacja) ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

 

O. Rafał Kobyliński jezuita; tenor, doktor wokalistyki, homileta. Absolwent Akademii Ignatianum w Krakowie, Collegium Bobolanum – Akademia Katolicka w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło trzystu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie i na Watykanie.

 

Prof. dr hab. ks. Zdzisław Madej, tenor. Śpiewak, doktor filozofii i teologii. Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W sezonach artystycznych 2013-2019 był solistą gościnnym Opery Wrocławskiej. Koncertuje w Polsce i za granicą.

 

W programie będzie można usłyszeć między innymi arie ze Strasznego Dworu czy Halki Stanisława Moniuszki. Szczegóły wydarzeń na plakatach i stronach internetowych.

 

poniedziałek 9.10

 

g. 18.30 - Kino Helios

 

Film „Błogosławiona”, historia życia bł. Natalii Tułasiewicz patronki nauczycieli – zamordowanej w czasie wojny w niemieckim obozie w Ravensbrück. Spotkanie z reżyserką Wandą Różycką-Zborowską i z kuzynką p. Natalią Tułasiewicz-Walą

 

 

Film „Błogosławiona” przedstawia historię Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Zapiski i listy Natalii Tułasiewicz ujawniają bogactwo jej życia wewnętrznego. Wyłaniające się z nich przemyślenia, refleksje, wiersze są wielkim darem dla pokoleń. Szukała ona możliwości uświęcenia świata współczesnego w jego codzienności i dla każdego z nas może stać się w tym względzie inspiracją.

 

Ten film pozwala widzowi uzyskać szerokie i głębokie spojrzenie na postać błogosławionej Natalii, dostrzec wartości, które chciała nam przekazać oraz skonfrontować je z przesłaniem, które Bóg przed każdym z nas stawia: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo”.

W tym roku Natalia Tułasiewicz została ogłoszona patronką nauczycieli i wychowawców. Przed filmem Spotkanie z reżyserką Wandą Różycką-Zborowskąi z kuzynką p. Natalią Tułasiewicz-Walą.

 

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

 

wtorek 10.10

g. 18.00 kościół św. Jana

 

Msza św. i spotkanie z bp. Andrzejem Przybylskim o życiu Sługi Bożej Wandy Malczewskiej na ziemi częstochowskiej (m.in. w Żytnie)

 

 

 

Ojciec Święty Jan Paweł II, w homilii, którą wygłosił 13 czerwca 1987 r. w Łodzi, postawił ją Polakom za wzór świeckiego apostoła. Powiedział m.in.: "Wanda Malczewska zmarła w opinii świętości pod koniec zeszłego wieku. Przez całe życie odznaczała się czcią do Najświętszego Sakramentu. Jest wspaniałym wzorem apostołowania dla osób świeckich".

Wanda Malczewska herbu Tarnawa pochodziła z rodu Malczewskich. Jej krewnymi byli poeta Antoni, malarz Jacek i minister spraw wojskowych w rządzie Witosa, generał dywizji Juliusz Tadeusz.

Urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 r. Była prekursorką świeckich katechetów, ewangelizatorką. Uczyła chłopów pisania, czytania i religii, pomagała chorym i ubogim. Podczas Powstania Styczniowego organizowała szpitale.

Gość Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej bp Andrzej Przybylski z Częstochowy przybliży nam okres życia Wandy Malczewskiej na ziemi częstochowskiej m.in. w Żytnie. To w tym miejscu, a potem w klasztorze św. Anny miała wizje mistyczne, miała stygmaty, a co piątek przeżywała Mękę Pańską. Warto sobie uzmysłowić, że Wanda Malczewska właśnie w tym Kościele miała swoje objawienia.

 

 

środa 11.10

g. 19.00 – Oratorium, ul Grzybowska

 

Koncert promujący nową płytę Małgorzaty Nowak „Życie. Rozdział II”

 

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Małgosia Nowak wydaje nową czwartą płytę. Od lat nie przestaje urzekać swoimi balladami z przekazem. „Jesteś darem a nieba”, „Mglisty ranek”, „Wszystko będzie dobrze”, „Chyba skończyłam”, „Warto żyć”.

Jej nagrania są w nurcie popularnych współczesnych ballad w stylu pop, rock, bossa-nova, zabrzmią nawet elementy funk.

Tak jak w poprzednich koncertach Małgorzaty Nowak, zabrzmi afirmacja życia i dobra, żeby naładować duchowe i psychiczne akumulatory. Jak zawsze, liczymy na piękną muzyczną i duchową atmosferę.

Razem z Małgorzatą występują muzycy: Piotr Nowakowski - piano, Łukasz Bizoń - gitary, Malwina Jaworska - bas, Maciej Madejski - perkusja, Kasia Niedzielska - chórki.

 

czwartek 12.10

g. 19.00 – Arka, ul Kelles-Krauza

 

Ciemny kres i złote runo. Rozmowa o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej KUL rozmawia z dr Małgorzatą Peroń z KUL w Roku Zbigniewa Herberta

 

 

W tym roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta, w przyszłym roku będziemy wspominać setną rocznicę urodzin poety. Od publikacji debiutanckiego tomu Herberta minęło już ponad sześćdziesiąt lat. Czytelnicy po raz pierwszy spotkali się z Panem Cogito blisko pięćdziesiąt lat temu. Warto zapytać o to, co jest w twórczości Herberta takiego, że nadal chętnie sięgamy po jego poezję, a wyruszając w podróż do Włoch czy Holandii czytamy jego eseje. Dwie biografie poety (Joanny Siedleckiej oraz Andrzeja Franaszka) odsłaniają życie, które często było dla poety miejscem „chwilowej udręki”, kiedy widział „ciemny kres”. Miał jednak także odwagę widzieć „świat piękny i różny”, w którym szukał dobra i prawdy.

 

PROWADZĄCY SPOTKANIE: ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Literaturoznawstwa KUL

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

 

GOŚĆ SPOTKANIA: Małgorzata Peroń – doktor literaturoznawstwa, historyk sztuki, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI KUL. Od 2007 roku związana z Warsztatami Herbertowskimi oraz serią wydawniczą Biblioteka Pana Cogito, w których pełni rolę członka Rady Merytorycznej. Autorka publikacji na temat twórczości Zbigniewa Herberta. W 2018 roku za swoją działalność popularyzującą dokonania autora Struny światła została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

 

piątek 13.10

g. 19.00 – Arka, ul Kelles-Krauza

 

Cywilizacja życia. Spotkanie z Goranem Andrijanićem (dziennikarzem i publicystą) na temat hasła tegorocznego Dnia Papieskiego

 

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, brzmi „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. To sformułowanie pochodzi z Encykliki „Evangelium Vitae”. Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie” ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił. Metropolita warszawski podkreślił, że hasło „Cywilizacja życia” jest aktualne „w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem”. „Mówienie o cywilizacji życia, o której mówił Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne” – dodał.

 

Goran Andrijanić, komentator i publicysta wpolityce.pl wsieci.pl, Chorwat od kilku lat mieszkający w Polsce.

 

 

sobota 14.10

g. 19.00 – Oratorium, ul. Grzybowska

 

Teatr „Aktorzy Bo*Boży*” sztuka pod tytułem: „Lepsza połowa, czyli potyczki z Aniołem”

 

 

Zapraszamy na przedstawienie teatralne “Lepsza połowa, czyli potyczki z aniołem”, według scenariusza radomianina Michała Ziółka. „Anioł uczy swoją 2 połowę, jak inaczej podchodzić do życia, jak się w tym życiu dzisiaj odnaleźć, jak zachować pewne formy, jak nie zagubić, na przykład, kultury, jak nie zagubić wiary” – mówi ksiądz Tomasz Waśkiewicz, reżyser teatru „Aktorzy Bo*Boży*”.

 

Ksiądz Waśkiewicz, gdzie był, organizował z dziećmi i młodzieżą zespoły teatralne. W Lipie powstała nawet scena teatralna na świeżym powietrzu. Wcześniej grupa teatralna w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu. Teraz w parafii św. Andrzeja Boboli w Małęczynie, gdzie premiera sztuki odbyła się we wrześniu.

 

 

niedziela 15.10

g. 18.00 – katedra

 

Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Marka Solarczyka i koncert kwartetu smyczkowego z okazji Dnia Papieskiego.

PLAKAT_2

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy