W tym roku scena 33. Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej zdecydowanie należała do kobiet. Zwyciężczynią została Katarzyna Kubik z Krakowa, a tegoroczną laureatką nagrody za esej poświęcony profesorowi Martyna Najmrocka ze Słupska. Wyróżnienie natomiast zdobyła Anna Skowrońska z Radomia. Ponadto poznaliśmy laureatkę ubiegłorocznej nagrody, której wręczenie było niemożliwe z powodu pandemii – została nią Zuzanna Bakuniak z Warszawy.
Przyznanie nagród otworzyło XIII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" im. Leszka Kołakowskiego. Wydarzeniu jak zwykle towarzyszyła debata filozoficzna z udziałem zwycięzców, której przewodniczył dr Andrzej Ziółkowski (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne). Tym razem tematem był „Niepokój wieku naszego”. - Sądzę, że ten niepokój naszych czasów nie aż tak bardzo różni się od niepokoju, który przeżywały poprzednie pokolenia. W gruncie rzeczy ten niepokój był typowy dla ludzi, którzy byli zamknięci z jakiegoś powodu, nie mogli się przemieszczać, byli narażeni na pandemię, chorobę - mówił dr Andrzej Ziółkowski (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne).
Uczestniczki debaty wskazywały podobieństwa i różnice. Wśród nich pojawiły się między innymi, globalizacja, natychmiastowy przepływ informacji, komunikacja online, zdalna nauka czy walka z własnymi myślami pozostając w zamknięciu. - Tym, co dzisiaj jest takie szczególne, specjalne, wyjątkowe, jest skala tego, co stało się w związku z pandemią. To, że nigdy wcześniej cały świat nie był w jednym momencie zamknięty. Mimo tego, że pewne ułamki, pewne społeczności zawsze były w jakimś getcie, jakimś zamknięciu, to nigdy to nie było globalne - zauważyła Katarzyna Kubik, laureatka 33. Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej im. Leszka Kołakowskiego. Według uczestników debaty zasadniczą różnicą między niepokojem naszych czasów a poprzednich pokoleń jest zaawansowana technika i technologia. - Mimo tego, że ten kontakt między sobą mamy przez internet, choćby Zoom, to jest to nowe zjawisko. Ta technologia, która nie była aż tak widoczna w interakcjach międzyludzkich przed pandemią, teraz w te relacje bardzo głęboko weszła - powiedziała z kolei Zuzanna Bakuniak.
Festiwal potrwa do niedzieli. W tym czasie odbędą się m.in. warsztaty czy spotkania autorskie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w festiwalu nie uczestniczy Agnieszka Kołakowska, córka profesora Leszka Kołakowskiego. Organizatorem „Okien” jest Resursa Obywatelska w Radomiu.