![](https://www.cozadzien.pl/img/galerie/2015_bis/10._pazdziernik/08._uth_oficjalne_rozp.roku/uth__6.jpg?1444382078057?1444382078057)
Na wstępie rektor Zbigniew Łukasik długo witał licznie zgromadzonych gości: studentów, pracowników naukowych, przedstawicieli władz miasta i województwa oraz reprezentantów współpracujących z uczelnią firm, instytucji i innych placówek naukowych. Profesor Łukasik chwalił się ostatnimi sukcesami uczelni. Po zadłużeniu sprzed kilku lat, nie ma śladu. - Jest to nasz ogromny sukces. Dzisiaj stwierdzam, że cel został osiągnięty. Czujemy się bezpieczni pod względem finansowym, co jednak nie oznacza, że możemy zaprzestać starań mających na celu kształtowanie jeszcze lepszej sytuacji - mówił podczas wystąpienia Zbigniew Łukasik.
Jak podkreślił rektor, UTH obecnie realizuje pięć z siedmiu projektów w ramach tzw. kierunków zamawianych o łącznej wartości ok. 9 mln, a także projekt dotyczący dostosowania oferty dydaktycznej Uniwersytetu do wymagań rynku pracy na kwotę ok 3 mln. - Prowadzimy szeroką współpracę z uczelniami zagranicznymi, dzięki naszym staraniom uzyskujemy coraz większe fundusze na współpracę międzynarodową. Finansujemy wymianę pracowników i studentów na zagranicznych praktykach i studiach semestralnych. Aktualnie mamy podpisane umowy z ponad 50 uczelniami europejskimi w ramach projektu ERASMUS oraz umowy dwustronne z ośrodkami badawczymi Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugali, Słowacji, Czech, Chin, USA – mówił Łukasik.
Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny kształci również cudzoziemców. W poprzednim roku akademickim 2014/15 uczelnia przyjęła 21 cudzoziemców na studia stacjonarne i trzech na studia na studia częściowe w ramach programu ERASMUS. - W tym roku akademickim kształcenie na naszej uczelni podejmuje nowych 40 cudzoziemców – mówił rektor.
W tym roku uniwersytet wzbogacił swoją ofertę edukacyjną,uczelnia otworzyła pięcioletnie, jednolite studia stacjonarne na kierunku prawo,stara się także o pozwolenie na uruchomienie medycyny. Jak przyznaje, Zbigniew Łukasik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaakceptowało wniosek o utworzenie kierunku, ale Polska Komisja Akredytacyjna poprosiła o wprowadzenie korekty, w związku z tym nie udał się ruszyć z medycyna w tym roku.
Studencki pierwszego roku wszystkich kierunków złożyli ślubowanie. Po immatrykulacji nastąpiły oficjalne przemówienia zaproszonych gości. Na zakończenie oficjalnych uroczystości wykład inauguracyjny pod tytułem „Konstrukcje drewniane – historyczne i współczesne” wygłosił dr hab. inż. Andrzej Żaboklicki.