Na ostatniej sesji rady miejskiej radni głosowali w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Zagłoby i ul. Juliusza Słowackiego w Radomiu. Pierwotnie planowano powstanie tu 10-kondygnacyjnego budynku z garażem podziemnym. Teraz po zmianach inwestor chce wybudować budynek składający się z dwóch segmentów ośmiokondygnacyjnych, który połączy wspólna pierwsza kondygnacja nadziemna (zielony taras). Budynek zaprojektowano wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zielenią urządzoną, małą architekturą, drogami wewnętrznymi, chodnikami oraz placem gospodarczym z altaną na odpady stałe. Oprócz tego planowana jest budowa stacji trafo. W budynku przewidziano 70 mieszkań i cztery lokale usługowe w części parteru. Projekt zakłada mieszkania jedno-, dwu-, trzy-, pięcio- i sześciopokojowe o powierzchni od ok. 32 m2 do 113 m2. Inwestor planuje 87 miejsc postojowych. 63 miejsca zaplanowano w garażu podziemnym.
https://www.cozadzien.pl/radom/apartamenty-zamiast-odeonu/69099
- Wniosek inwestora spełnia wszystkie wymogi formalne. Przy jego procedowaniu wzięto również pod uwagę potrzeby mieszkaniowe na terenie Radomia. Taka inwestycja jak najbardziej na takim obszarze może być realizowana, bo ten teren to strefa zabudowy mieszkaniowej intensywnej – mówił podczas sesji Michał Michalski, sekretarz miasta.
Planowana inwestycja powstaje dzięki wprowadzonej w 2018 r. specustawie mieszkaniowej. Zapisano w niej, że inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą można realizować niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedsięwzięcie nie może być jednak sprzeczne z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Pozytywną opinię co do lokalizacji inwestycji wydała Komisja gospodarki, ochrony kształtowania środowiska. Zaś Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaopiniowała negatywnie przedstawioną koncepcję. Posiedzenie w tej sprawie odbyło się w grudniu 2021 r. „W opinii komisji przedstawiona koncepcja charakteryzuje się dysproporcją wysokości projektowej zabudowy w stosunku do zabudowy występującej w najbliższej okolicy, zaburza krajobraz oraz odbiór historycznych dominant zabytkowej wieży ciśnień oraz kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach” – czytamy. Jednocześnie komisja zaleciła ograniczenie wysokości zabudowy do pięciu kondygnacji, lecz nie wyżej niż do 17 m.
Radny niezależny Kazimierz Woźniak, stwierdził, że inwestycja „zrobi bałagan urbanistyczny w tym rejonie” i przychylił się do opinii gminnej komisji. - Po prostu miasto musi się rozwijać według uporządkowanego systemu. W mojej ocenie, po zapoznaniu się z projektem, jak pięść do nosa pasuje ten budynek w tym otoczeniu. Stawianie nowoczesnego, ośmiokondygnacyjnego budynku w bezpośrednim otoczeniu domków jednorodzinnych i kamieniczek jest nieporozumieniem. Oczywiście niech powstaje tam budynek, ale ilość tych kondygnacji powinna być ograniczona – mówił podczas sesji radny Woźniak.
https://www.cozadzien.pl/radom/nie-bedzie-podwyzki-za-smieci/79378
- To Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna sugeruje, że ten budynek zasłania wieżę ciśnień i kościół. Ale według architektów i urbanistów, z którymi współpracujemy budynku nie ma na osi wieży i kościoła. Ponadto nasza inwestycja znajduje się w drugiej linii zabudowy od ul. Słowackiego. Również uwzględniliśmy uwagi i sugestie przekazane nam przez Urząd Miejski dotyczące wysokości i dlatego też znacząco obniżyliśmy budynki. Natomiast bryle obiektu nadaliśmy lżejszą elewację – tłumaczyła na sesji Joanna Krzyżanowska, przedstawicielka firmy Seliga.
Za lokalizacją głosowało 14 radnych, 4 było przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.