KNSZZ Ad Rem rozpoczęli akcję sporów zbiorowych o podwyższenie wynagrodzenia. W związku z tym do prezes i dyrektora Sądu Okręgowego w Radomiu w dniu 2 stycznia wpłynęło pismo z żądaniami o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracownikom sądu, poprzez zwiększenie tego wynagrodzenia o kwotę 1000 zł brutto miesięcznie. Podwyżka miałaby obowiązywać od 1 stycznia.
W piśmie przesłanym do sądu możemy przeczytać, że brak spełnienia żądań w terminie trzech dni licząc od daty ich złożenia związkowcy będą traktować jako wszczęcie sporu zbiorowego. "W takiej sytuacji w oparciu o art.8 ustawy o rozwiązaniu sporów zbiorowych wnosimy o zawiadomienie okręgowego inspektora pracy o wszczętym sporze zbiorowym” - czytamy w piśmie.
Dyrektor Sądu Okręgowego w Radomiu udzielił odpowiedzi Związkowi Zawodowemu Ad Rem, w którym stwierdził, że obecnie brak jest możliwości spełnienia żądania w kwestii podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego. - Jednocześnie w związku z informacjom o sporze zbiorowym, pan dyrektor zaprosił przedstawiciela związków do wstawienia się w Sądzie Okręgowym w Radomiu w dniu 14 stycznia celem przeprowadzenia rokowań - informuje Arkadiusz Guza. Ponad to pan dyrektor zastrzegł sobie, że ewentualne porozumienie może zostać podpisane po przeprowadzeniu rokowań, a w razie nieosiągnięcia porozumienia sporządzony zostanie protokół. Taka procedura wynika z przepisów - dodaje Guza.
Wynagrodzenia za prace pracowników wymiaru sprawiedliwości są ustalane przepisami powszechnie obowiązującymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Sąd nie jest w stanie spełnić postulatów płacowych bowiem jak wiadomo - również Związkom Zawodowym - decyzja o podwyżkach wynagrodzeń dla pracowników sądownictwa podejmuje Minister Sprawiedliwości, on również przekazuje środki na ten cel do podległych sądów - przyznaje rzecznik sędzia Arkadiusz Guza.
Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku pracownicy administracyjni sądów masowo brali zwolnienia, w związku z tym w sądach zapanował chaos, rozprawy były odraczane. Dopiero po 21 grudnia sytuacja się ustabilizowała się, kiedy pracownicy wymiaru sprawiedliwości wrócili do pracy. - Wszystkie wokandy, które były zaplanowane w okresie międzyświątecznym zarówno w Sądzie Okręgowym, jak i w sądach rejonowych okręgu radomskiego odbyły się. Wszystkie biura podawcze czy biura interesanta działają bez zarzutu - informuje rzecznik.
http://www.cozadzien.pl/radom/radomscy-sedziowie-popieraja-protest/52593