Jak już informowaliśmy w miejskim szpitalu brakuje łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Zgodnie z decyzją wojewody szpital miał ich zapewnić 26, w tym trzy tzw. respiratorowe, ale okazuje się, że to za mało. - My przez tydzień funkcjonujemy jako szpital specjalistyczny, a już mamy więcej pacjentów niż przewiduje decyzja wojewody, a nie mamy możliwości przekazać żadnego pacjenta zakażonego koronawirusem do szpitala jednoimiennego, bo te szpitale po prostu nie przyjmują od nas pacjentów. Otrzymujemy permanentne odmowy, więc widać, że system nie funkcjonuje - mówił na początku tygodnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
https://www.cozadzien.pl/radom/brakuje-lozek-czy-czeka-nas-scenariusz-wloski/67845
Wiceprezydent przyznał, że o sytuacji został powiadomiony Urząd Wojewódzki. Przyznał, że obawia się również tego, co może nastąpić. - Ja widzę, że już jest problem w szpitalu, że pacjenci z koronawirusem trafiają do izolatek w innych oddziałach, a grypa w Polsce jeszcze się nie zaczęła. Obawiam się, że kiedy faktycznie ta sezonowa grypa uderzy, polski system opieki zdrowotnej sobie nie poradzi - stwierdził wiceprezydent.
Szpitale koordynacyjne
Obecnie w Polsce zmagamy się z rekordem zarażeń. W piątek, 9 października odnotowano 4739 nowych zakażeń, w tym 521 na Mazowszu. W czwartek, 8 października minister zdrowia i premier ogłosił kolejne decyzje w sprawie szpitali. Poinformowano, że baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych.
- Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szpitalami koordynacyjnymi będą główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Na Mazowszu takim szpitalem koordynacyjnym będzie Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.
Według informacji podanych przez premiera obecnie dostępnych jest ponad 9,5 tys. łóżek i 838 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, z tego 8 października było zajętych 4138 łóżek i 296 respiratorów. - Mamy ok. 500 wolnych respiratorów dla chorych z COVID-19, ale mamy jeszcze ponad 500 respiratorów w magazynach – poinformował Mateusz Morawiecki.
Przypomnijmy, że w związku z nową strategią walki z koronawirusem przygotowaną przez ministerstwo zdrowia, lecznictwo szpitalne zostało podzielone na trzy poziomy. Szpital na Józefowie znalazł się na pierwszym poziomie, a to oznacza, że placówka ma zapewnić łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do wstępnej diagnostyki. Takie łóżka funkcjonują na każdym oddziale w wydzielonych odcinkach oddziałów. Z kolei wstępna selekcja pacjentów odbywa się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
https://www.cozadzien.pl/radom/przywrocenie-radomskiej-lecznicy-odciazy-szpital-na-jozefowie/67763
Również na na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie publikowany jest codzienny raport z województwa mazowieckiego ws. dostępności łóżek w szpitalach na trzech poziomach zabezpieczenia dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.
https://www.cozadzien.pl/radom/radziwill-codziennie-monitorujemy-liczbe-lozek/67884