- Ustawa przyjęta 22 grudnia miała tylko jeden cel. Paraliż Trybunału Konstytucyjnego. Uczyniono polski sąd konstytucyjny niezdolny do działania, żeby nikt nie mógł powiedzieć, że granice zostały przekroczone, że łamane są prawa obywateli, że zagrożona jest demokracja. TK w wyroku z 9 marca orzekł, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją. Swój sprzeciw wobec grudniowej ustawy sygnalizowali wybitni konstytucjonaliści, wydziały prawa renomowanych uczelni, instytucje krajowe i międzynarodowe, także Komisja Wenecka. Polski rząd nie chce opublikować wyroku, choć nakazuje mu to Konstytucja. My obywatele wolnej, demokratycznej Polski postąpimy zgodnie z Konstytucją. Publikujemy ten wyrok - przemawiała Białkowska.
[gallery id=1917]
W czasie, gdy działacze PO czytali wyrok TK, rozdawano przechodniom naklejki z hasłem "Popieram Trybunał Konstytucyjny". Jedną z zaangażowanych w to działanie była Elżbieta Piechna. – Włączyłam się w tę akcje, bo szanuję prawo - mówi.
Naklejkę przyjęła Ewa Jezierska. Przechodziła przypadkowo. - Ja uważam, że powinno to być tak, jak należy, zgodnie z Trybunałem Konstytucyjnym. Ja walczyłam w Solidarności i to co się teraz dzieje jest dla mnie niewyobrażalne i towarzyszą temu wielkie emocje - mówiła.
22 grudnia Sejm przegłosował ustawę zmieniającą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Zmieniono m.in. skład trybunału. W myśl nowej ustawy trybunał ma orzekać w składzie przynajmniej 13 sędziów. Dotąd quorum stanowiło dziewięciu sędziów. Orzeczenia wydawane w pełnym składzie muszą zapadać większością 2/3, dotąd wystarczała większość zwykła. Prezydent podpisał ustawę 28 grudnia.
Ustawa o TK z 22 grudnia 2015 została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów z partii opozycyjnych, prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa.
9 marca 2016 trybunał wydał wyrok, w którym orzekł, że ustawa z 22 grudnia 2015 jest niezgodna z Konstytucją.
Premier Beata Szydło zapowiedziała, że wyrok nie zostanie opublikowany, ponieważ trybunał orzekł z pominięciem przepisów nowej ustawy.