To pierwsza tego typu platforma start-upowa w województwie mazowieckim. Uczestnicy projektu otrzymują opiekę prawną, księgową i techniczną, a także przede wszystkim finansową. - To projekt bardzo trudny i wymagający, ale ważny. Naszym zadaniem jest wyinkubować 180 nowych, innowacyjnych firm, które rejestrują się w naszym mieście i tu będą płacić podatki. Są to firmy bardzo nowoczesne, innowacyjne, potrzebne naszej gospodarce. Założeniem tego programu jest to, że były to firmy z czterech branż: ekologia, energetyka, budowa i automatyka maszyn oraz przemysł rolno-spożywczy - mówił Adam Duszyk, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji Łukasiewicz.
Powstałe firmy mają odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie rynkowe, a także wyzwania współczesnego świata. Dlatego też wielu przedsiębiorców stosuje w swoich projektach nowoczesne technologie. - Działania, które podejmowane są dzisiaj i będą podejmowane w trakcie trwania projektu, pozwolą na to, aby te innowacje, które są generowane w radomskim instytucie i pozostałych jednostkach, pozwalały na podnoszenie innowacji polskiej gospodarki. Cieszę się, że to Radom, a nie Warszawa realizuje tego typu projekt, bo to pokazuje, że ta innowacja może być prowadzona nie tylko w dużych ośrodkach, ale też i tych mniejszych jak Radom - tłumaczył prof. Rafał Łukasik, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Centrum Łukasiewicz.
Projekt jest realizowany dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 22 mln zł. - Samorząd województwa mazowieckiego i cały jego zarząd bardzo mocno walczył o to, aby tego typu projekty na pobudzenie aktywności młodych, przedsiębiorczych osób, które mają swoje pomysły i chcieliby je realizować, ale brakuje im na to środków, mogli uczestniczyć w tej akceleracji. To pozwala im wyznaczyć wyzwania na przyszłość i sprawdzenie, czy ich pomysły będą mogły funkcjonować w przyszłości, w realiach życiowo-biznesowych - zapewniał Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Warto dodać, że w radomskim Instytucie Technologii Eksploatacji Łukasiewicz powstała grupa badawcza, zajmująca się problematyką zakładania i rozwijania startupów. To pierwszy taki zespół w naszym kraju.