Przypomnijmy, że oficjalna przebudowa alei Wojska Polskiego rozpoczęła się 20 września. Według wicewojewody mazowieckiego, to był błąd. - Umowa ostatecznie między wykonawcą a prezydentem miasta Radomia podpisana została pod koniec czerwca tego roku. Z niezrozumiałych przyczyn, przez dwa miesiące okresu wakacyjnego, najlepszego okresu do realizacji takich robót, na budowie nic się nie działo - mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki - Prezydent podjął decyzję, że roboty budowlane zaczną się po Air Show, jest to zadziwiająca strategia, bowiem i tak aleja Wojska Polskiego - jak państwo pamiętają - w tym dniu jest zamknięta, odbywa się tam tylko ruch samochodów uprzywilejowanych, więc myślę, że było to do pogodzenia.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zgodnie z umową – jest zobowiązany – do składania do Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie comiesięcznych raportów o stanie robót na alei Wojska Polskiego. Urząd otrzymał już raporty za wrzesień i październik. – W raporcie tym czytamy, że na dzień jego podpisania zostało wykonanych zero procent robót rozbiórkowych i instalacyjnych, dwa procent robót drogowych i pięć procent robót mostowych. Natomiast rozpoczęto wykonywanie pali fundamentowych - informuje Standowicz.
Zdaniem wicewojewody mazowieckiego istnieje realne zagrożenie, że ponad 28 mln złotych rządowej dotacji na ten rok nie zostanie wykorzystane. – Z tych raportów wynika, że nic się wielkiego nie dzieje. Do końca listopada, ma wpłynąć pierwszy wniosek o płatność do wojewody na 10 mln zł, a dwa tygodnie później na 18 mln 320 tys. Czekamy. Jednak, w naszej ocenie jest to bardzo mało prawdopodobne - przyznaje.
Jak mówi wicewojewoda mazowiecki, ponieważ pieniądze z budżetu państwa na przebudowę alei Wojska Polskiego są dotacją celową, dlatego nie ma możliwości przesunięcia niewykorzystanej kwoty w tym roku na rok 2019.
Wiceprezydent Konrad Frysztak odpowiadając wicewojewodzie mazowieckiemu mówi, że roboty na alei Wojska Polskiego trwają i przyśpieszą w przyszłym tygodniu. Wiceprezydent chce się także spotkać w sprawie przebudowy alei wojska Polskiego z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą. - Pan wojewoda poinformował nas, że nie możemy rozliczać zakupu materiałów budowlanych w kosztach tej inwestycji. W związku z tym, w przyszłym tygodniu chcę spotkać się z panem wojewodą, aby wyjaśnić tę kwestię - informuje Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Do końca roku chcemy rozliczyć już wykonane prace budowlane wraz z zakupem materiałów potrzebnych do wykonania robót zaplanowanych na początek przyszłego roku. Liczę na dobrą współpracę z wojewodą, ponieważ to bardzo ważna droga krajowa. Myślę, że wspólnie znajdziemy wyjście z tej sytuacji, które będzie zadowalać obie strony, a budowa drogi będzie mogła bez przeszkód trwać dalej.
Niewykorzystane pieniądze wrócą do budżetu państwa. Za inwestycję, która pochłonie ponad 137 mln złotych, odpowiada konsorcjum firm Mosty-Łódź i Budromost Starachowice.