- Nagroda dla Fabryki Broni "Łucznik" za karabinek MSBS-5,56 mm.
- Karabinek ten od niedawna jest na wyposażeniu kompanii reprezentacyjnej Dowództwa Garnizonu Warszawa podległemu polskiej armii.
- Broń powstała dzięki współpracy FB "Łucznik", WAT, ITU i WML.
To pierwsza taka nagroda, przyznana przez Fundację „Promilitaria XXI”. Kapituła wybierała spośród 52 projektów zawartych w IV wydaniu „Katalogu innowacyjnych rozwiązań dla bezpieczeństwa i obronności państwa na 2016 r.”. Wśród nagrodzonych znalazł się karabinek standardowy systemu MSBS-5,56 wraz z granatnikiem podwieszanym i nożem bagnetem. Karabinek bojowy powstał przy współpracy Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Nagrodę z rąk przedstawicieli kapituły odebrali prezes Fabryki Broni "Łucznik" Edward Migiel oraz rektor Wojskowej Akademii Technicznej płk dr hab. Tadeusz Szczurek. Karabinek został opracowany przez Instytut Techniki Uzbrojenia (ITU)
Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa (WML) Wojskowej Akademii Technicznej
(WAT) i Fabrykę Broni „Łucznik”-Radom (FB Radom).
Przypomnijmy, że karabinek ten od niedawna jest na wyposażeniu kompanii reprezentacyjnej Dowództwa Garnizonu Warszawa podległemu polskiej armii. Umowę na wyprodukowanie i dostawę kilkuset sztuk, Fabryka Broni podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej w marcu tego roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Po raz pierwszy w historii Wojska Polskiego kompania reprezentacyjna dysponuje polską bronią. Wcześniej była to broń pamiętająca jeszcze czasy Stalina.
Oficjalna prezentacja broni z Radomia miała miejsce podczas obchodów 3-go Maja w Warszawie (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zagranicznej publiczności karabinek MSBS zostanie zaprezentowany podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.
Kapituła Fundacji „Promilitaria XXI” przy wyborze zwycięzcy kierowała się trzema kryteriami: nowatorskim pomysłem na światowym poziomie, potrzebami obronności i bezpieczeństwa oraz potencjalnymi korzyściami dla gospodarki z wdrożenia projektu w kraju.
Kapituła nagrodziła ponadto „Modułowy integrator M-ITG do zarządzania systemem C4I żołnierza” (opracowany przez WB Electronics S.A.) oraz „Polski tranzystor mikrofalowy PolHEMT AIGan/GaN dla radiolokacji” (autorstwa Instytutu Technologii Elektronowej).
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.