Ostatniego dnia trwania wystawy Ryszarda Grzyba „W samym środku życia jest malarstwo” MCSW "Elektrownia" zaprasza na kolejne spotkanie z artystą. Tym razem w centrum uwagi znajdzie się projekt zainicjowany w 2004 r. zatytułowany „Zdania napowietrzne”. Działanie polegało na umieszczeniu w przestrzeni publicznej i w mediach krótkich poetyckich komunikatów (absurdalne haiku) na wzór towarzyszących nam wszędzie haseł reklamowych. W 2005 r. sentencje Ryszarda Grzyba w przeciągu miesiąca ukazywały się w gazetach, Internecie, na billboardach, plakatach, tabliczkach i w telewizji. Zestaw sentencji ukazał się w tomiku wydanym w 2005 roku przez wydawnictwo Czuły Barbarzyńca. W 2006 r. „Zdania napowietrzne” wystawiła Galeria Arsenał. Kuratorem wydarzenia był Paweł Sosnowski.
W trakcie spotkania zostanie wyświetlony film autorstwa Tomasza Tryzny „Zdania napowietrzne”. Przewidywana jest także dyskusja z publicznością. Wstęp w cenie biletu na wystawę.
https://www.cozadzien.pl/kultura/w-samym-srodku-zycia-jest-malarstwo/95196
https://www.cozadzien.pl/radom/wieczor-z-poezja-ryszarda-grzyba/96272
Ryszard Grzyb urodził się w 1956 r. w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego W latach 1982–1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i w której akcjach uczestniczył. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy „Oj dobrze już”. Od połowy lat 80. Odbył kilka podróży artystycznych: w maju i czerwcu 1986 r. razem z Ryszardem Woźniakiem przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim, w latach 1990–1991 w Kolonii na zaproszenie Rafała Jabłonki, w 1995 r. ponownie w Niemczech na stypendium w Lamspringe, a w 1996 r. w Saignon na zaproszenie Kamili Regent i Pierre’a Jaccauda. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, Fundacji Rodziny Staraków, Muzeum Jerke w Niemczech, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (m.in. kolekcja Krzysztofa Musiała). Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już˝”, w „Twórczości” (2015, 2016), w piśmie artystycznym „Tytuł Roboczy” oraz w publikacjach „Sztuka najnowsza. Co słychać” pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989) i „Young Poets of a New Poland” (Londyn 1993). Jego „Zdania napowietrzne” zostały wydane przez Świat Literacki (2005), a wybór wierszy „Ja chrząszcz” przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza (2020). W 2010 r. został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.