Pracodawcy u których byliśmy zatrudnieni w minionym roku, do końca lutego mieli obowiązek wysłać nam PIT-11. Co zrobić, jeżeli jeszcze go nie otrzymaliśmy i mamy podejrzenia, że obecny lub były pracodawca nie dopełni swojego obowiązku? Według naszych czytelników, takie przypadki zdarzają się coraz częściej - prawdopodobnie dlatego, że wiele firm po prostu upada.
- Są to sytuacje rzadkie, ale jeżeli się zdarzają, po pierwsze powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby skontaktować się z byłym pracodawcą i przypomnieć mu o jego obowiązku. Warto również jeszcze chwilę poczekać - pracodawca mógł pod koniec miesiąca wysłać PIT-11 pocztą, więc może przyjść za kilka dni – wyjaśnia Marek Majkuciński, rzecznik prasowy I Urzędu Skarbowego w Radomiu. - Jeżeli mimo wszystko nie otrzymamy rozliczenia PIT-11, wówczas powinniśmy w zeznaniu podatkowym sami wyliczyć dochód za 2012 w danej firmie. Można to zrobić na podstawie potwierdzeń bankowych wpływów na konto lub pasków. Absolutnie nie wolno zataić przychodu z powodu nie otrzymania rozliczenia PIT-11 od pracodawcy!
W przypadku problemów z samodzielnym wyliczeniem przychodu uzyskanego w danej firmie, która nie wysłała nam PIT-11, możemy zgłosić się do urzędu skarbowego z odpowiednimi dokumentami, gdzie uzyskamy pomoc.
- Jeżeli wypełnimy swój PIT sami i błędnie coś policzymy, bez żadnych konsekwencji będziemy poproszeni o korektę. Dobrze jest również w rubryce „adnotacje” napisać, że wyliczenie jest samodzielne z powodu nieotrzymania PIT-11 od danej firmy – wyjaśnia Marek Majkuciński.
Ważna rubryka – adres ZAMIESZKANIA
- Ogólnie muszę pochwalić radomian bo z roku na rok w rozliczeniu podatkowym popełniają oni coraz mniej błędów. Rubryka, która przysparza najwięcej problemów, to ADRES ZAMIESZKANIA. Najczęściej mylona jest z adresem zameldowania. Należy w niej wpisać faktyczny adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2012 roku. Oczywiście jeżeli ktoś wyjechał w tym czasie na Sylwestra w góry, to nie wpisuje adresu pensjonatu – mówi Marek Majkuciński. - Podobnie jest z osobami, które przeprowadzały się w minionym roku. Wówczas wpisujemy adres zamieszkania z grudnia – dodaje.1 % na organizacje pożytku publicznego
- W tej kwestii zauważamy również znaczny wzrost, radomianie coraz częściej wypełniają tę rubrykę i przeznaczają 1% podatku na wybraną przez siebie organizację. Z ostatnich danych wynika, że na 80 tys. zeznań, które wpłynęły do I Urzędu Skarbowego w tym roku, w 23 tys. deklaracji ta rubryka jest wypełniona . To daje kwotę około 310 tys. zł – mówi Marek Majkuciński. - Ludziom wydaje się, że mają do przeznaczenia niewielką kwotę 5-10 zł, w efekcie te małe sumy dają duże wsparcie rozmaitym fundacjom.
E-PIT i korekta
Forma rozliczania się przez internet staje się coraz bardziej popularna, program podpowiada, która rubrykę należy uzupełnić. Aby rozliczyć się w ten sposób należy wejść na stronę Ministerstwa Finansów – www.e-deklaracje.gov.pl.
- Do dziś w I US wpłynęło 8,5 tys. deklaracji rozliczonych przez internet. Warto również wspomnieć, że za pośrednictwem strony www można również skorygować swoją deklarację, jeżeli wcześniej popełniliśmy jakiś błąd – wyjaśnia Marek Majkuciński.