W połowie marca głośna zrobiła się , przypomnijmy, kwestia współpracy Radomia z ukraińskim Tarnopolem. Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wystosowali list do radnych i prezydenta, w którym żądali zerwania sosunków. Powód? 5 marca rada miejska Tarnopola nazwała miejski stadion imieniem Romana Szuchewycza, „dowódcy UPA odpowiedzialnego za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”. Prezydent Radosław Witkowski mówienie o tym, że Tarnopol to miasto partnerskie Radomia nazwał nadużyciem – od grudnia 2014 roku bowiem prezydent „nie nawiązał żadnych relacji dyplomatycznych i również Tarnopol nie nawiązywał żadnych relacji, nie prowadziliśmy żadnych projektów”. Współpraca istniała więc tylko na papierze. Witkowski polecił, żeby nazwę Tarnopola usunąć ze strony internetowej, co – w jego opinii – jest równoznaczne z zawieszeniem współpracy.
- Jeżeli w taki sposób kończymy współpracę z miastami partnerskimi, bo Tarnopol jest wymieniony jako miasto partnerskie, no to chwała prezydentowi. Ciekawe, ile jest takich miast partnerskich - tylko widnieją na stronie, a żadnej współpracy z nimi nie prowadzimy. Bo może jest tak, że Radom nie ma żadnego miasta partnerskiego, a wszystko, co jest zamieszczone na stronie, jest nieprawdą - do słów prezydenta odniósł się przewodniczący klubu radnych PiS Łukasz Podlewski.
W kwietniu Podlewski złożył interpelację „w sprawie współpracy z miastami partnerskimi wymienionymi na stronie internetowej Radomia”. „W związku z niejasną sytuacją związaną ze współpracą lub jej brakiem z miastami partnerskimi” radny pytał m.in., jak wygląda współpraca z miastami partnerskimi i czy prezydent prowadzi rozmowy z władzami innych miasta niż wymienione na stronie Radomia „w celu rozpoczęcia współpracy”.
https://www.cozadzien.pl/radom/wspolpraca-z-tarnopolem-zawieszona/71449
Na stronie Radomia wymienionych jest 10, po usunięciu Tarnopola, miast partnerskich. W odpowiedzi na interpelację wymieniono ich 12. Najwcześniej, bo w 1992 roku miasto podpisało „umowę o przyjaźni i współpracy” z białoruskim Homlem, a cztery lata później list intencyjny z samorządem Rejonu Wileńskiego. Od 2001 roku datuje się współpraca ze słowacką Bańską Bystrzycą (umowa o partnerskiej współpracy) i z bułgarską Starą Zagorą( umowa o przyjaźni i współpracy). Natomiast w 2003 roku Radomiowi przybyły trzy miasta partnerskie: Oziory (Rosja; porozumienie o przyjaźni i współpracy partnerskiej), Ploesti (Rumunia; umowa o współpracy) i Daugavpils (Łotwa; porozumienie o współpracy). Trzy lata później podpisaliśmy „wspólne oświadczenie o rozwoju współpracy” z niemieckim Magdeburgiem i „wspólne oświadczenie o rozwoju współpracy” z hiszpańskim Talavera de la Reina. Od 2009 roku datuje się współpraca z chińskim Huzhou (list intencyjny dotyczący ustanowienia przyjacielskiej współpracy), od 2011 z tajwańskim Taoyuanem (umowa partnerska), a od 2014 z marokańskim Chefchaouenem (umowa ramowa o współpracy).
Różnorodność dokumentów łączących Radom z różnymi miastami na świecie wskazuje, że i formy współpracy nimi określone są rozmaite, ale jakie – z odpowiedzi na interpelację się nie dowiadujemy. „Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 na świecie, spowodowała odwołanie oraz wstrzymanie realizacji zaplanowanych wspólnych projektów z miastami partnerskimi i rezygnację z udziału w organizowanych forach, konferencjach, sympozjach – pisze wiceprezydent Jerzy Zawodnik. - „Nie odbywają się żadne wizyty delegacji miast partnerskich. Nasza aktywność na arenie międzynarodowej, ze względu na epidemię oraz brak wystarczających środków finansowych, ograniczona została do wymiany informacji mailowych oraz oficjalnej korespondencji”.
Wiceprezydent poinformował też szefa klubu radnych PiS, że Radom nie prowadzi żadnych rozmów z władzami innych miast. „Mając na uwadze rolę jaką odgrywa współpraca z miastami partnerskimi w tworzeniu pozytywnego wizerunku miasta Radomia w kraju jak i za granicą, a także jej wpływ na rozwój naszego miasta, zamierzamy wznowić działania mające na celu rozwój kontaktów partnerskich Radomia. Będzie to jednak możliwe po ustabilizowaniu się sytuacji związanej z pandemią COVID-19 na świecie oraz pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych na ten cel”- czytamy w odpowiedzi na interpelację.