Obiekty dawnej huty wyburzono w ostatnich dniach starego roku. - A 9 grudnia do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek właściciela o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na budowie na działce przy ul. Szklanej budynku biurowego wraz z garażem podziemnym – powiedział nam Janusz Kalinowski z biura prasowego magistratu. - Teraz urząd poprosi o opinie dotyczące planowanej inwestycji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich i sanepidu.
To dopiero wstępny etap procedury związanej z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę. Dla tego terenu nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wyburzona-huta-szkla-przy-ul-szklanej-zdjecia/61789
Szkło na Dzierzkowie - dawnym przedmieściu Radomia zaczęto produkować już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W maju 1921 roku zawiązała się spółka o nazwie Huta Szklana „Widok”. Jednym z jej współudziałowców był Zygmunt Gierycz, brat Mariana – właściciela starszej o prawie 20 lat Huty Szkła „Prędocinek”. Od razu przystąpiono do wznoszenia ceglanych budynków przy ul. Szklanej 2. Firmę uruchomiono rok później, a zatrudniała ponad stu robotników. Na początku produkowano tu głównie butelki do wódek, piwa, wody mineralnej i mleka, potem poszerzono asortyment o szkło do lamp, słoiki i naczynia stołowe. Po wybuchu II wojny światowej produkcję przerwano. Niemiecki okupant urządził na terenie huty magazyny saperskie.
Działalność Widok wznowił już na przełomie 1945 i 1946 roku, ale pod zarządem państwowym. Dwa lata firmę przejęła Spółdzielnia Pracy „Huta Szkła Żar”, która tworzyli byli pracownicy. W 1958 roku huta Żar zatrudniała 300 pracowników. Początkowo produkowała butelki monopolowe, weki i opakowania do musztardy - tzw. musztardówki, a potem głównie butelki i słoiczki dla firm kosmetycznych. W 1983 przy ul. Szklanej rozpoczęto produkcję szkła stołowego – kieliszków i literatek. Niestety, z powodu takiej, a nie innej lokalizacji firma nie mogła się rozwijać – rozbudowę z jednej strony ograniczały tory, z drugiej ul. Szklana. W 1996 roku Huta Szkła „Żar” ogłosiła upadłość. Ale już rok później jej majątek został przejęty przez prywatnego inwestora. I znów przy ul. Szklanej ruszyła produkcja szkła – kielichów, wazonów, świeczników, kloszy. Kilka lat temu firma Trend Glass wybudowała nową siedzibę huty przy ul. Marii Fołtyn, a budynki przy ul. Szklanej opustoszały. Na forum Radomskich Inwestycji we wrześniu 2012 roku pojawiły się informacje, że stare, ceglane obiekty zyskają drugie życie – miały zostać zaadaptowane na galerię handlową.