LESZEK KWIATKOWSKI
Jeden z najważniejszych współczesnych radomskich artystów, nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta.
urodził się w 1949 roku. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego. W latach 1969-1974 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 1977 do 1988 związany był z radomską formacją artystyczną Grupa M-5. Twórca galerii w ówczesnym Miejskim Centrum Kultury i Informacji Międzynarodowej. Pracował w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu radomskiego. Od 1991 roku uczył malarstwa i rysunku w radomskim liceum plastycznym. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą. W 2020 roku świętował 45-lecie pracy artystycznej.
Jego twórczość łączy w sobie elementy sztuki abstrakcyjnej, metaforycznej, zdradza zainteresowania poetyką surrealistyczną. Obok rysunków wykonywanych ołówkiem, sięgał do pasteli, tuszu, flamastrów, długopisu. Chętnie łączył ze sobą różne techniki.
Zmarł 26 lipca 2021 roku.
https://www.cozadzien.pl/radom/odeszli-od-nas-w-tym-roku/77288
***
KAROL JABŁOŃSKI
Wieloletni pracownik Teatru powszechnego w Radomiu. Niezwykle utalentowany scenograf, malarz, artysta.
Urodził się 6 lipca 1938 roku. W latach 1965-1992 tworzył scenografie do wielu spektakli, m.in. „Kordiana”, „Wesela”, „Zwykłego dnia pewnego lata”. W połowie lat 60,, jeszcze na scenie kielecko-radomskiej, przygotował scenografie do spektakli „Heloiza i Abelard” Rogera Vaillanda i „Fizycy” Friedricha Durrenmatta. Ostatnią jego realizacją w Powszechnym był „Pan Jowialski” Aleksandra Fredry (1992).
Zmarł 28 lipca 2021 roku w Radomiu.
***
ŁUKASZ MODŻO MOJECKI
Łukasz Mojecki był wokalistą, znanym m.in. z programu „Bitwa na głosy”. Od maja, razem z Darkiem Janikiem, prowadził na antenie Radia Rekord audycję „Rekord Music Tour”.
Wokalista pochodził z Domaszowic w gminie Masłów. Pierwsze kroki na muzycznym rynku stawiał w 2009 roku, kiedy zadebiutował utworem „Pain”. Rok później ukazał się utwór „Myśli”, a następnie stworzył własną wersję piosenki Haliny Benedyk „Mamy po 20 lat”; dwie ostatnie produkcje powstały przy współpracy z producentem muzycznym Darkiem Janikiem i formacją Alchemist Project. Łukasz Mojecki zyskał popularność w 2012 roku, kiedy wziął udział w programie „Bitwa na głosy” jako członek zwycięskiej ekipy Andrzeja Piasecznego.
Na początku 2017 roku artysta zaprezentował autorską piosenkę zatytułowaną „Czas”. Kolejny utwór - „Mgła” Łukasz Mojecki przygotował wspólnie z Bartkiem Wroną.
Zmarł 11 sierpnia 2021 roku. Miał 38 lat.
https://www.cozadzien.pl/radom/wspominamy-tych-co-odeszli/77283
***
JAN KUCZ
Znakomity rzeźbiarz i pedagog, jeden z najbardziej oddanych przyjaciół Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i idei tego miejsca. Urodził się 10 czerwca 1936 w Zarzeczu. W 1955 roku ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a w 1961 - studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1982 reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji, w latach 1992-2002 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prowadzi pracownię rzeźby na macierzystej uczelni. Wykładowca w pracowni malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Był w Orońsku od zawsze, tworzył historię tego miejsca razem z pracownikami, w najtrudniejszych momentach wspierał Centrum swoją rozwagą, pełen filozoficznego spokoju i dystansu do zmieniającej się rzeczywistości, ale zawsze życzliwy i uśmiechnięty. Był przedstawicielem nielicznego grona artystów wszechstronnych, którzy z takim samym doskonałym skutkiem, realizowali się w różnych dziedzinach sztuki. Autor m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (1976), portretu von Karajana w Hamburgu i portret Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie, pomnik Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006).
Zmarł 14 września 2021 roku w Warszawie.
***
KRYSTYNA CIESIELSKA
Wybitna śpiewaczka ludowa z regionu radomskiego. Urodziła się w 1945 roku w Brogowej (gmina Rusinów, powiat przysuski). Pochodziła z rodziny muzykantów. Jej ojciec, Albin Mirecki i wuj Walenty Mirecki grali na skrzypcach. Z kolei kobiety w jej rodzinie, w tym przede wszystkim babcia Antonina Czernik i matka Maria Mirecka (z domu Janowiecka), znane były w okolicy jako bardzo dobre śpiewaczki. W swoim repertuarze miała ponad 200 pieśni zarówno o tematyce religijnej (kolędy i pastorałki, pieśni postne, maryjne, pogrzebowe itd.), jak również piosenki weselne, towarzyszące pracom domowym i polowym, kołysanki oraz niezliczoną ilość przyśpiewek. Przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie niezwykle bogaty repertuar ludowych melodii, potrafiła odtworzyć z głowy.
W latach 90. śpiewaczka zaczęła występować na przeglądach folklorystycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Miarą poziomu jej talentu są otrzymane na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nagrody: w 1996 roku – wyróżnienie, w 2002 roku – I miejsce, w 2008 roku – II miejsce.
Zmarła 4 października 2021 roku.
https://www.cozadzien.pl/radom/odeszli-od-nas/77274
***
ZBIGNIEW WIECZOREK
Długoletni nauczyciel języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego.
Absolwent VI LO i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1981). Zaraz po dyplomie zaczął uczyć języka polskiego w swoim dawnym liceum. W latach 1984-1990 kierownik działu oświatowego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Potem wrócił do „Kochanowskiego”.
Współautor projektu „Jestem”, który przywracał społeczności VI LO i mieszkańcom Radomia pamięć o żydowskim gimnazjum Towarzystwa Przyjaciół Wiedzy. Pomysłodawca happeningów „Początek Księgi”, które odbywały się w ramach, organizowanych przez Resursę, Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”. Współpracował przy pierwszych edycjach Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna”. To Zbigniew Wieczorek wymyślił projekt „Kochanowski dla Radomia”, w ramach którego do rodzinnego miasta przyjeżdżali z wykładami dawni uczniowie VI LO, dziś profesorowie, naukowcy, odkrywcy.
Zmarł 25 października 2021 roku. Miał 64 lata.