Parlament Młodzieży Miasta Radomia powołano w 1994 roku i wówczas była to jedna z pierwszych tego typu organizacji w Polsce. Dzięki uchwale z 2019 roku parlament przekształcił się w Młodzieżową Radę Miasta Radomia. – Bardzo się cieszę, że młodzi radomianie od 30 lat w pełni profesjonalnie angażują się w życie społeczne miasta. Młodzieżowa rada jest idealnym pasem transmisyjnym pomiędzy władzami a potrzebami młodych ludzi – wyjaśnia Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/30-jubileuszowa-gala-mlodziezowej-rady-miasta-radomia-zdjecia/99710
Jak podkreślił prezydent, realizacja potrzeb młodzieży ma kluczowe znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu miasta. – Nasze miasto musi być przyjazne dla młodych ludzi. Wszystkim nam zależy, aby młodzi zostawali właśnie w Radomiu, ponieważ bez nich miasto po prostu nie będzie się rozwijać – podkreśla prezydent.
Obecnie w Młodzieżowej Radzie Miasta Radomia zasiada 45 członków. Rada na swoim koncie ma wiele inicjatyw i działalności, a do jednych z nich należy m.in. powołanie w ubiegłym roku rzeczniczki praw ucznia. Sesje młodzieżowej rady odbywają się co miesiąc, jednak jak podkreśla przewodniczący, praca młodych radnych nigdy się nie kończy. – Nasza praca jest ciągła i nieustająca. Każdego dnia jest coś nowego do załatwienia w związku z realizowanymi projektami – tłumaczy Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Radomia.
Obecnie do jednych z ważniejszych projektów realizowanych przez młodzieżową radę należy inicjatywa „Radom ku młodym”. Jest to m.in. cykl konferencji poświęconych sprawom klimatu, ekologii czy doradztwa zawodowego. - Bardzo nas cieszy również fakt, że w ramach tego programu uda się zrealizować drugą edycję turnieju e-sportowego, który w ubiegłym roku przyciągnął rzeszę zainteresowanych - mówi Maksymiuk.
https://www.cozadzien.pl/radom/uczniowie-radomskich-szkol-rywalizowali-w-turnieju-e-sportowym/90619
30-lecie istnienia Młodzieżowej Rady Miasta Radomia było zatem idealną okazją do świętowania. W trakcie jubileuszowej gali pojawiły się m.in. dwa otwarte panele dyskusyjne. W jednym z nich udział wziął prezydent Radomia Radosław Witkowski wraz z wiceprezydentką Katarzyną Kalinowską. Debata dotyczyła rozwoju miasta, edukacji i problemów młodzieży. Gwoździem programu były prelekcje poprowadzone przez Mateusza Wojcieszaka, który jest prezesem Fundacji Pole Dialogu i Michała Tragarza z Centrum Edukacji Obywatelskiej, który współtworzy Latarnika Wyborczego.
Ponadto uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji z udziałem byłych przewodniczących Młodzieżowej Rady Miasta Radomia, a także wystąpienia Karola Adamskiego, który jest radomskim podróżnikiem i od niedawna himalaistą.
Uroczystą galę uświetniły również występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej.